Bankacılık ve bankacılığın uluslararasılaşması
Banking and the internationalization of banking
- Tez No: 714300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MİTHAT ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışmanın konusu genel anlamda bankacılık ve banka işletmelerinin uluslararasılaşmasıdır. Bütün boyutlarıyla uluslararası bankacılık çalışma kapsamında değildir. Çalışmada hizmet işletmesi olarak bankaların Uluslararasılaşması ele alınmıştır. Bu amaçla birinci bölümde genel olarak banka ve banka işletmeciliğiyle Türkiye' de bankacılık sektörü ele alınmıştır. İkinci bölümde ise bankaların da birer hizmet işletmesi olması nedeniyle konuya ışık tutması için hizmetlerin genel özellikleri ve hizmetlerin uluslararasılaşması değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde banka hizmetleri ele alınarak özellikleri ortaya konulmuş ve bankaların uluslararasılaşması süreci açıklanmıştır. Son olarak bir örnek teşkil edecek şekilde Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların uluslararasılaşması perspektifi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is banking and the internationalization of bank enterprises in general. All aspects of international banking are not within the scope of the study. Internationalization of banks as a service business is discussed in the study. For this purpose, in the first part, banks and bank management in general and the banking sector in Turkey are discussed. In the second part, the general characteristics of the services and the internationalization of the services have been evaluated in order to shed light on the subject since banks are also service enterprises. In the third chapter, banking services are discussed and their characteristics are revealed and the internationalization process of banks is explained. Finally, as an example, the perspective of internationalization of banks operating in Turkey has been evaluated.