Pimli yüzeylerde ısı transferinin ve basınç kaybının teorik ve deneysel incelenmesi
Theoretical and experimental study of heat transfer and pressure drop in pin fin arrays
- Tez No: 78435
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL ALTINIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ill ÖZET PİMLİ YÜZEYLERDE ISI TRANSFERİNİN VE BASINÇ KAYBININ TEORİK VE DENEYSEL İNCELENMESİ KARAKOÇ, Feridun Niğde Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman:Prof.Dr.Kemal ALTINIŞIK Şubat 1998,117 sayfa Bu çalışmada ısı taşınım katsayısı ve basınç kaybı, dikdörtgen kesitli bir kanal içine yerleştirilen saptırmak ve saptırmasız kesik kısa konik pimler üzerinde deneysel olarak incelenmiştir. Bütün pimler levhaya tutturulmuştur. Akış yönüne paralel ve dik olan pimlerin eksenleri arasındaki mesafeler her bir deney için değiştirilmiştir. Korelasyonlar, saptırmalı ve saptırmasız dizilişlerdeki basınç kayıp katsayısı f ve Nu-Re sayılarının değişimleri için, en küçük kareler metodu kullanılarak geliştirilmiştir. Geliştirilen korelasyonlar deneysel veri ve diğer bazı önemli korelasyonlarla karşılaştırılmıştır. Korelasyonların, deneysel veri ve diğerleri ile uygunluk gösterdiği görülmüştür. L/D oram 4.4 ve 690
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY THEORETICAL AND EXPERIMANTAL STUDY OF HEAT TRANSFER AND PRESSURE DROP IN PIN FTN ARRAYS KARAKOÇ, Feridun Niğde University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Mechanical Engineering Supervisor :Prof.Dr.Kemal ALTINIŞIK February 1998,117 pages In this study, the heat transfer coefficient and the pressure drop have been experimantaly examined on truncated short conic pins staggered and in-line arrays pins which have been inserted into the channel having rectangular cross-section. All pins are attached on the plate. The axis intervals of the pins, which are perpendicular and parellel to the direction of flow, have been changed for the each experiment. The correlations have been developed by using the least-squares method for the change of Nu-Re numbers and the pressure drop coefficient, f, in staggered and in-line arrays.The correlations being developed have been compared with experimantal data and other some well-known correlations. It has been seen that the correlations are in accordance with experimantal data and others. When L/D ratio is equal to 4.4 and 690