Pimli yüzeylerde doğal taşınım ile ısı transferi
Natural convection heat transfer from pim finned surfances
- Tez No: 84619
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SUNA KARGICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada, pimli yüzeylerde doğal taşınım ile ısı transferi ışınım ile ısı transferinin etkileri de dikkate alınarak incelenmiştir. Plakalar pimler aşağıya ve yukarıya bakacak şekilde düşeye göre farklı açılar ile ayarlanmış ve deneyler her konum için farklı giriş güçlerinde tekrarlanmıştır. Elde edilen sonuçlardan pimlerin ısı transferini önemli ölçüde arttırdığı ve yukarı bakan pimlerin aşağı bakan pimlere kıyasla daha fazla ısı transferi yaptığı belirlenmiştir. Düşeye göre açının arttırılması ise ısı transferini azaltıcı yönde etki yapmıştır. Anahtar kelimeler : Doğal taşınım ile ısı transferi, Pimli yüzeylerde ısı transferi, Silindirik kanatçıklar. m
Özet (Çeviri)
Natural convection heat transfer from a pin-finned surface is investigated experimentally by considering the effect of radiation heat transfer. The plate was oriented as the pin arrays facing either downwards or upwards from vertical axis with different angles and the experiments were performed for different values of power input. From the results of the experiments it is observed that the pin fins increase the heat transfer considerably when compared with the unfinned surface. The upfacing pins is more enhancing heat transfer than the down facing pins and the enhancement is decrearing with increaring orientation angle from the vertical axis. Keys Words: natural convection heat transfer, pin-finned surfaces, cylinderical fins. IV