Haberleşme sistemleri için kümeleme yöntemlerinde yeni yaklaşımlar
New approaches in clustering methodsfor communication systems
- Tez No: 784362
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YAVUZ ILGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüz haberleşme sistemlerinde kablosuz teknolojinin gelişmesi ile spektrum kıtlığı sorununu beraberinde getirmiştir. Bu sorunun ortaya çıkma sebebi olarak spektrumun sadece lisanslı kullanıcılar tarafından kullanılması gösterilebilir. Mevcut spektrumun belirli kullanıcılar tarafından kullanılması kıt olan bir kaynağın verimli ve etkin kullanılmasını engellemektedir. Tam bu aşamada karşımıza spektrumun fırsatçı bir şekilde kullanılmasına olanak tanıyan Bilişsel Radyo kavramı ortaya çıkmaktadır. Bilişsel Radyo, boş bir spektrumu akıllıca algılayabilen ve lisanslı kullanıcılara müdahale etmeden spektrumu ikincil kullanıcılara tahsis edebilen bir teknolojidir. Bu çalışmada spektrum algılama yöntemi olarak özdeğer tabanlı spektrum algılama tercih edilmiştir. Özdeğer tabanlı spektrum algılama yöntemi, algılanacak işaret ve gürültü hakkında ön bilgi gereksinimi olmaması nedeni ile fazlaca kullanılmaktadır. Bu yöntem ile elde edilen kovaryans matrisi maksimum özdeğer ile minimum özdeğerin oranı bir eşik ile karşılaştırılarak sinyalin varlığı araştırılmıştır. Bilişsel Radyo kullanıcıları kümeleme yöntemi olan k-ortalamalar ile gruplara ayrılmıştır. Burada amaçlanan k-ortalamalar ile gruplanan Bilişsel Radyo kullanıcılarının spektrumu algılamasının hız kazanmasıdır.
Özet (Çeviri)
With the development of wireless technology in today's communication systems, it has brought the problem of spectrum scarcity. The reason for this problem can be shown as the use of spectrum only by licensed users. The use of the available spectrum by certain users prevents the efficient and effective use of a scarce resource. At this stage, the concept of cognitive radio, which allows the opportunistic use of the spectrum, emerges. Cognitive radio is a technology that can intelligently detect an empty spectrum and allocate the spectrum to secondary users without interfering with licensed users. In this study, eigenvalue-based spectrum detection was preferred as the spectrum detection method. The eigenvalue-based spectrum detection method is widely used because there is no need for prior knowledge about the signal and noise to be detected. The covariance matrix obtained by this method was compared to the ratio of the maximum eigenvalue and the minimum eigenvalue with a threshold and the presence of the signal was investigated. Cognitive radio users were divided into groups using k-means, which is a clustering method. The aim here is to accelerate the spectrum perception of cognitive radio users grouped with k-means.