PEO polimerine aloe vera ve okaliptüs yağı katkılanarak elektroeğirme yöntemi ile nanofiber eldesi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of nanofiber by adding aloe vera and eucalyptus oil to PEO polymer using electrospinning method
- Tez No: 784368
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELDA TOPÇU ŞENDOĞDULAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Nanofiberler, benzersiz özelliklere sahip olması açısından nanoteknolojide sıklıkla kullanılan nanomalzemelerdir. Basit bir yöntem olması, kontrol edilebilir fiber çaplarıyla elektroeğirme yöntemi nanofiber elde edilmesi için sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında doğal şifa kaynağı olarak bilinen aloe vera ve okaliptüs yağı katkılı biyouyumlu ve nemli nanofiber geliştirilmiştir. PEO polimeri ile hazırlanan solüsyona ağırlıkça farklı oranlarda aloe vera ve okaliptüs yağı katkılanmıştır. Nanofiberler elektro-eğirme cihazı kullanılarak üretilmiştir. Süper kritik CO2 kullanılarak yara örtücünün yüzey özellikleri değişimi incelenmiştir. SEM analizinde nanofiber çaplarının ortalama 325 nm olduğu sonucuna varılmıştır. Nem tutma özelliği için nanofiberler 7 gün boyunca ağırlıkları ölçülmüştür ve ortam neminden etkilenerek havadaki su buharını içine hapsederek nemli kalmaktadır. TGA'da AV katkılı nanofiberlerinin bozunma sıcaklığını arttırdığı gözlenmiştir. UV-VIS spektrumları incelenmiştir ve zamanla absorbans değerlerinin düştüğü gözlenmiştir. PEO'nun yapısı gereği süper kritik CO2 numunelerde değişime neden olmamıştır. Sonuç olarak, PEO polimerine aloe vera ve okaliptüs yağı eklenerek hazırlanan nemli nanofiberler sağlık alanında umut verici yeni bir yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nanofibers are nanomaterials frequently used in nanotechnology for their unique properties. Electrospinning method is generally used to obtain nanofibers due to its simplicity and controllable fiber diameters. In this thesis, biocompatible and moist nanofibers doped with aloe vera and eucalyptus oil, which are known as natural healing sources, were developed. Aloe vera and eucalyptus oil were added to the solution prepared with PEO polymer at different ratios by weight. Nanofibers were produced using an electro-spinning device. The change in surface properties of the wound dressing using supercritical CO2 was investigated. SEM analysis revealed that the average nanofiber diameter was 325 nm. For moisture retention, nanofibers weighed for 7 days and remained moist by trapping water vapor in the air by being affected by ambient humidity. In TGA, it was observed that AV doped nanofibers increased the decomposition temperature. UV-VIS spectra were analyzed and it was observed that absorbance values decreased with time. Due to the nature of PEO, supercritical CO2 did not cause any change in the samples. In conclusion, moist nanofibers prepared by adding aloe vera and eucalyptus oil to PEO polymer offer a promising new approach in the field of healthcare.