Ankastre fırın taşıyıcı elemanlarında frekans analizleri ve form geometrisinin belirlenmesi
Frequency analysis and determination of form geometry in built-in oven structural elements
- Tez No: 784392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ TAPLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzün son yetkinlikleri ile üretilen akıllı fırınlar, ankastre fırın sektörünün hangi noktaya geldiğini ve odunlu taş pide fırınlardan bugünkü fırınlara kadar teknolojinin ne büyüklükte geliştiğini ispatlar durumdadır. Ankastre fırınlarda dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi titreşim ve gürültü problemidir. Bunun başlıca sebepleri motorların çalıştığında titreşim ve ses oluşturmasıdır. Bu sorunun engellenmesi hem fırının çalışması için hem de kullanıcı konforu için önem arz etmektedir. Cisimlerin sabit bir referans eksenine ya da dengedeki pozisyonuna göre tekrarlanma durumuna titreşim hareketi adı verilmektedir. Titreşim bütün yapılarda bulunan ve mühendislik tasarımlarının durumunu etkileyen bir kavramdır. Mühendislik tasarımlarında titreşim tipleri ürün için belirleyici etken olabilir. Titreşimin engellenmesi gürültü problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Titreşimi belirleme yöntemlerinden bir tanesi sonlu elemanlar analizi yapmaktır. Doğru analiz sonuçları tasarımın belirlenmesinde yol gösterecektir. Bu çalışmada sayısal analizler yaparak elektrikli ankastre fırının titreşim problemi, modal analiz metodu ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Smart ovens, produced with the latest competencies of today, prove where the built-in oven sector has reached and how technology has developed from wood stone pita ovens to today's ovens. One of the most important issues to be considered in built-in ovens is the vibration and noise problem. The main reasons for this are that the engines create vibration and noise when they run. Preventing this problem is important both for the operation of the oven and for the comfort of the user. The repetition of objects according to a fixed reference axis or position in equilibrium is called vibrational motion. Vibration is a concept found in all structures and affects the state of engineering designs. In engineering designs, vibration types can be the determining factor for the product. Preventing vibration will help eliminate the noise problem. One of the methods of determining vibration is to perform finite element analysis. Accurate analysis results will guide in determining the design. In this study, the vibration problem of the electric built-in oven was investigated by the modal analysis method by making numerical analyzes.