Hemşirelik öğrencilerinde ciddi oyun tabanlı web uygulamasının stoma bakım eğitimine etkisi
The effect of a serious game-based web application on stoma care education for nursing students
  1. Tez No: 784397
  2. Yazar: NURŞEN KULAKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinde ciddi oyun tabanlı web uygulamasının stoma bakım eğitimine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü olarak gerçekleştirildi. Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde 2021-2022 eğitim öğretim yılı güz döneminde öğrenim gören ikinci sınıf öğrenciler ile gerçekleştirilen çalışma 45 deney ve 47 kontrol grubu öğrenci ile tamamlandı. Randomizasyonu sağlamak için MS Excel yazılımı ile oluşturulan bir rastgele sayı tablosu kullanıldı. Veriler,“Öğrenci bilgi formu”,“Dijital oyun oynama motivasyonu ölçeği”,“Kolb öğrenme stilleri envanteri-III”,“Stoma bakımı ve kolostomi irigasyonu bilgi testi”,“Stoma bakımı ve kolostomi irigasyonu beceri kontrol listeleri”ve“Bilgisayar sistemi kullanılabilirlik anketi-kısa versiyonu”kullanılarak toplandı. Araştırma kapsamına alınan öğrencilerin öğrenme stilleri ve dijital oyun oynama motivasyon düzeyleri belirlenerek ön bilgi testi yapıldı. Kolb deneyimsel öğrenme modeli kullanılarak tasarımı hazırlanan teorik ders sunumu ve laboratuvar uygulaması tamamlandıktan sonra öğrencilerin birinci bilgi ve beceri ölçümleri yapıldı. Deney grubuna ciddi oyun tabanlı uygulamanın yer aldığı web sitesi iki hafta boyunca kullanıma açılmışken, kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmadı. Çalışma kapsamına alınan tüm öğrencilerin iki hafta sonra ikinci bilgi ve beceri ölçümleri, dört hafta sonra da kalıcılık değerlendirme ölçümleri yapıldı. Beceri ölçümü laboratuvarda objektif yapılandırılmış klinik sınav ile değerlendirildi. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t testi, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi ve etki büyüklüğünü hesaplamada Cohen'd ile Eta kare kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a randomized controlled manner to determine the effect a serious game-based web application on stoma care education for nursing students. The study, conducted with second-year students in the Fall semester of the 2021-2022 academic year at the Nursing Department of the Faculty of Health Sciences of Gümüşhane University, was completed with 45 intervention and 47 control group students. A random number table created with MS Excel software was used for randomization. The data were collected using the“Student information form”, the“Digital games motivation scale”, the“Kolb learning styles inventory”,“A knowledge test for stoma care and colostomy irrigation”, the“Stoma care and colostomy irrigation skill checklists”and the“Computer system usability questionnaire”. The learning styles and digital game motivation levels of the students included in the study were determined, and a preliminary knowledge test was performed. After the theoretical lecture presentation and laboratory practice, the design of which was prepared using the Kolb experiential learning model, the first knowledge and skill measurements of the students were made. While the website containing the serious game-based application was open to the access of the intervention group for two weeks, no application was made to the control group. Second knowledge and skill measurements were made after two weeks for all students in the study, and evaluations of permanence were made four weeks later. Skill measurement was done in the laboratory with the Objective Structured Clinical Examination. In the analysis of the data, independent sample t-test, for the repeated measurements, analysis of variance, and for the calculation of the effect size, Cohen's d and Eta square were used.