İribaşlı kaplumbağa (Caretta caretta) yuvalarında yuva parametreleri ve yavru boyutunun lokomotor aktiviteye etkisi
The effect of nest parameters and hatchling size on locomotor activity in loggerhead turtle (Caretta caretta)
  1. Tez No: 784407
  2. Yazar: UMUT BUBEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Morfoloji, Biology, Morphology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma 2020 yılında Belek yuvalama kumsalında (Belek YK) gerçekleştirilmiştir. Belek YK deniz kaplumbağaları için Türkiye kıyılarında önemli yuvalama alanlarından biridir. Belek YK toplamda 29.5km'dir. Belek YK kendi içerisinde beş alt bölgeye ayrılmıştır. Araştırma alanı olarak beş alt bölge içinden üç farklı bölge seçilmiştir. Çalışmada toplam 32 yuva örneklenmiştir. Bu yuvalardan (n=32) toplam 610 yavru birey üzerinde araştırma yapılmıştır. Yavru çıkışı yaklaşan yuvaların çevresinde perdeleme yapılmıştır. Yuvalar gece saat 22.00'den sabah 06.00'ya kadar takip edilmiştir. Takibi yapılan yuvalardan çıkan yavruların ölçümleri alınmıştır. Düz karapas boyu (DKB), düz karapas eni (DKE), eğri karapas boyu (EKB), eğri karapas eni (EKE) ön ve arka üye boyutları ile ağırlıkları ölçülen yavruların, parkur içerisindeki sürünme hızları hesaplanmıştır. Arazide kolay taşınması için 1m olacak şekilde bölünmüş PVC oluk kullanarak 2m uzunlukta sürünme testi için parkur kurulup sürünme süresi ve mesafesi arazi formuna kaydedilmiştir. İşlemleri tamamlanan yavrular denize bırakılmıştır. Yuvaların ise kuluçka süresi, toplam yumurta sayısı, yumurtadan çıkış başarısı ve denizden uzaklık değerleri kullanılmıştır. Yavrulara ve yuvalara ait parametrelerin istatistiki analizleri yapılmıştır. Yavru bireyler arasında ilişkiler hem kendi aralarında hem de bölgesel olarak değerlendirilmiştir. Birinci adımda yavruların bireysel olarak istatistik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on Belek nesting beach (Belek NB) in 2020. Belek NB is one of the important nesting areas on the Turkish coast for sea turtles. Belek NB is 29.5km in total. Belek NB is divided into five sub-sections within itself. Three different regions out of five sub-sections were selected as the research area. A total of 32 nests were sampled in the study. A total of 610 juveniles were surveyed from these nests (n=32). Screening was done around the nests that hatchlings were emerged. Nests were monitored from 22:00 at night to 06:00 in the morning. The hatchlings that emerged from the nests were measured. Straight carapace length (SCL), straight carapace width (SCW), curved carapace length (CCL), curved carapace width (CCW), fore and hind limbs length and weight of the hatchlings were measured, and the crawling speed of the hatchlings in the raceway were calculated. By using PVC guttering divided into 1m for easy transportation in the field, a raceway of 2m in length was set up for the crawling test, and the data was recorded in the field form. The hatchlings, whose procedures were completed, were released to the sea. Incubation period, total number of eggs, hatching success and distance from the sea were used for the nests. The parameters of the hatchlings and nests were statistically analyzed. The relations between the hatchlings were evaluated both among individually and regionally. In the first step, statistical analysis of the hatchlings was performed individually.