Optimal switching to clean production technologies
Temiz üretim teknolojilerine en uygun geçiş
  1. Tez No: 784419
  2. Yazar: NEVZAT BARIŞ VARDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANTOINE D'AUTUME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Université Paris 1 Panthéon Sorbonne
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Son yıllarda enerji kullanımında göze çarpan artış, ekonomik ve çevresel sorunlar olarak sonuçlanmıştır. Bu problemler, alternatif enerji kaynakları için çok disiplinli birçok araştırmaya yol açmıştır. Bununla birlikte, birçok yenilenebilir enerji teknolojisi bulunmasına rağmen, kullanımları maliyetler, belirli bir altyapı, ve fiziki ve beşeri sermaye yatırımları gerektirdiğinden, ekonomiler bunları yoğun bir şekilde kullanmaya başlamayabilirler. Uluslararası ve ulusal politika belirleyicileri, ekonomileri geçişe teşvik etmek için bu gerçekleri dikkate almalıdırlar. Temiz üretim teknolojilerine geçmenin ekonomik gerçeklerini kapsayan bir referans modeli geliştirilmiştir. Sonuçlar, durağan bir durum olmadığını ve yeni teknolojilere geçiş konusunda dengeli bir büyüme yolu bulunmadığını göstermektedir. En uygun yolları bulmak için simülasyonlar yapılmış, kısa vadede ekonominin yenilenebilir olmayan enerjiyi kullandığı ve yavaş yavaş üretim teknolojilerini temiz kaynaklara tahsis ettiği görülmüştür. Orta vadede, üretim yapısının yeniden yapılandırılması durgunluğa yol açmakta, uzun vadede ise hızlı büyüme ve temiz üretim teknolojilerinin yoğun kullanımı olacaktır. Ayrıca kirli ve temiz teknolojiler arasındaki ikame edilebilirlik ile yenilenebilir enerji fiyatlarının geçiş sürecini belirleyen önemli faktörler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The remarkable increase of energy usage in recent decades resulted as economic and environmental problems. These problems led several multi-disciplinary research ongoing for alternative energy resources. However, even though there exist several renewable energy technologies, the economies might not start to use them intensively because their usage requires some speci…c infrastructure, physical and human capital which have extra costs. International and national policy makers should take into account these facts in order to induce the economies to switch. We develop a benchmark model which will cover the economic facts about switching to clean production technologies. Our results showed that there does not exist a steady state and also there does not exist a balanced growth path in the issue of switching to new technologies. In order to …nd optimal paths, we conducted simulations and we found that in the short run the economy will use the non-renewable energy increasingly while it is gradually allocating resources to clean production technologies. In the medium run, restructuring of the production structure will result as a recession while in the long run there will be rapid growth and intensive use of clean production technologies. We also found that the substitutability between dirty and clean technologies and the price of renewable energy are the key factors which determine the switching process.