Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı yangın faaliyetlerinin afet yönetimi yaklaşımıyla incelenmesi
Investigation of Konya Metropolitan Municipality Fire Department fire activities with disaster management approach
  1. Tez No: 784420
  2. Yazar: HATİCE CEYLAN BAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TEKİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Afet Eğitimi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afet Eğitimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnsan kaynaklı bir afet olan yangın, yanma olayının kontrol altına alınamaması sonucu oluşan bir acil durumdur. Eğer yangın kontrol altına alınamazsa afet durumuna dönüşebilir. Maddi ve manevi büyük zararlara sebep olan yangına müdahale eden belediye bünyesindeki itfaiye üniteleri, yangın söndürme, yangın kayıt raporu tutma, toplum için eğitim ve bilinçlendirme faaliyetlerini yürütme ve yangına ilk müdahale etme görevlerini üstlenen kurumlardır. Bu tanımlayıcı çalışmada, Konya il merkezini temsil ettiği kabul edilen ve Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığına bağlı Selçuklu, Meram ve Karatay ilçelerinde bulunan itfaiye birimlerinin 01.01.2018-31.12.2020 tarihleri arasında müdahale ettiği yangın olaylarına ait kayıt formlarından elde edilen veriler, SPSS (Ver. 26) paket programı kullanılarak değişkenlere ait yüzde dağılımları, ortalama, en küçük ve en büyük değerler tespit edilmiştir. Toplam 3.236 adet yangın kayıt formunun incelendiği araştırma sonucunda, yangınların %82,6'sı zararlı, %17,4'ü zararsız olarak tespit edilmiştir. Gerçekleşen yangın olaylarının %36,7'si Selçuklu'da, %32,2'si Karatay'da ve %31,1'i de Meram'da meydana gelmiştir. Gerçekleşen yangın olayları sayısının iklime göre oransal dağılımı incelendiğinde %31,4'ünün yaz, %25,4'ünün sonbahar, %22,0'sinin ilkbahar ve %21,2'sinin de kış mevsiminde gerçekleştiği tespit edilmiştir. Yangınların %13,0'ı başlangıçta, %54,3'ü kısmen yandığında, %3,5'i ise tamamen yandığında söndürülürken, %29,2'sinin ise hangi aşamada söndürüldüğü kayıtlarda yer almamıştır. Özetle afet yönetimi perspektifinden değerlendirilen veriler ışığında Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığına uygulanabilir önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Fire, which is a man-made disaster, is an emergency that occurs as a result of the combustion event not being brought under control. If the fire cannot be brought under control, it can turn into a disaster. The fire department within the municipality, which intervenes in the fire, which causes great material and moral damages, is the institution that carries out the activities of extinguishing the fire, keeping the fire record report, training and awareness-raising for the society, and first responding to the fire. In this descriptive study, the data obtained from the registration forms of fire incidents, which are accepted to represent the city center of Konya and that the fire departments in Selçuklu, Meram and Karatay districts affiliated to Konya Metropolitan Municipality Fire Brigade Department, intervened between 2018-2020 were examined. Percentage distribution, mean, minimum and maximum values of the variables were determined by using the SPSS (Ver. 26) package program. As a result of the research in which a total of 3.236 fire registration forms were examined, 82,6% of the fires were determined as harmful and 17,4% as harmless. 36,7% of the fire incidents occurred in Selçuklu, 32,2% in Karatay and 31,1% in Meram. When the proportional distribution of the number of fire events occurred according to the climate was examined, it was determined that 31,4% occurred in summer, 25,4% in autumn, 22,0% in spring and 21,2% in winter. While 13,0% of the fires were extinguished initially, 54,3% were partially burned, 3,5% were extinguished when completely burned, 29,4% of the fires were not extinguished at what stage. In summary, in the light of the data evaluated from the perspective of disaster management, applicable suggestions have been made to the Konya Metropolitan Municipality Fire Brigade Department.