Pandemi sürecinin hemşirelerde merhamet yorgunluğuna ve tükenmişlik düzeyine etkisi
The effect of the pandemic process on compassion fatigue and burnout level of nurses
  1. Tez No: 784418
  2. Yazar: SALİHA ASRA BAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN NURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma pandemi sürecin hemşirelerde merhamet yorgunluğuna ve tükenmişlik düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırmaya Nisan-Kasım 2021 tarihleri arasında Rize Devlet Hastanesinde çalışan 204 hemşire dahil edildi. Araştırmanın verileri Hemşire Tanıtım Bilgi Formu, Merhamet Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile toplandı. Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler ve bağımsız gruplarda t testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, tek yönlü varyans analizi, lojistik regresyon analizi ve Pearson Korelasyon testi kullanıldı. Hemşirelerin Merhamet ölçeği toplam puanı 94.31±12.64, Maslach tükenmişlik ölçeği alt boyutlarının puan ortalamaları incelendiğinde; duygusal tükenme 20.39±8.13, duyarsızlaşma 8.18±4.59, kişisel başarı 11.00±4.73 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to determine the effect of the pandemic process on the compassion fatigue and burnout level of nurses. 204 nurses working at Rize State Hospital between April and November 2021 were included in the study. The data of the study were collected by face-to-face interview technique using Nurse Introduction Information Form, Compassion Scale and Maslach Burnout Scale. In the evaluation of the data obtained from the research; descriptive statistics and independent groups t test, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis test, one-way analysis of variance, logistic regression analysis and Pearson correlation test were used. Nurses' Compassion Scale total score was 94.31±12.64, and when the mean scores of Maslach burnout scale sub-dimensions were examined; emotional exhaustion was 20.39±8.13, depersonalization was 8.18±4.59, and personal achievement was 11.00±4.73.