Sanayide çalışan kadınların yaşadıkları zorlukları sosyal hizmet bakış açısıyla inceleme
Evaluating the challenges of women working in industry from a social work perspective
- Tez No: 784440
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHİMEH HOSSEINNEZHAD HENDVARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı sanayi alanında çalışan kadınların yaşadıkları sorunları sosyal hizmet bakış açısı ile değerlendirmektir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış, derinlemesine görüşme tekniğiyle ve yarı yapılandırılmış görüşme soru listesi aracılığıyla veriler toplanmıştır. Çalışma kapsamında kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle İstanbul ili Zeytinburnu, Bahçelievler ve Bahçeşehir ilçelerinde bulunan çeşitli sanayi kollarında çalışan 20 kadın ile görüşme yapılmıştır. Araştırma, sanayi alanında çalışan kadınların iş yerindeki ilişkilerde yaşadıkları zorlukları, iş yapısı ve çalışma düzeniyle ilgili zorlukları, işten kaynaklı sağlıkla ilgili zorlukları, özlük hakları ve ulaşımla ilgili yaşadıkları zorlukları ortaya koymaya çalışmaktadır. Bulgulara göre kadınların iş yerindeki ilişki ve iletişimde yaşadıkları sorunlarda iş arkadaşlarının toplumsal cinsiyet algısı ve eğitim düzeyi önemli bir faktördür. Kadınlar, bir meslek elemanı olmanın ötesinde kadın oldukları için hem dışarda hem de evde çalışmak zorunda olduklarını ifade etmişlerdir. Sanayide çalışan kadınlar çalışma saatlerinin uzun olması ve iş yükünün ağır olması nedeniyle kendileri için zaman ayırmakta zorlandıkları ve sadece izin günlerinde aile, çevre ve arkadaşları ile vakit geçirebildiklerini ifade etmişlerdir. Sonuç olarak sanayide çalışan kadınların iş hayatında onları geliştirecek eğitimlere, psiko-sosyal desteğe, dinlenmeye, aileleri ve kendilerine daha fazla vakit ayırmaya ve özlük haklarının korunmasına ihtiyaç duydukları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the problems experienced by women working in industry from a social work perspective. In the study, qualitative research method was used and data were collected through in-depth interview technique and semi-structured interview question list. In the study, 20 women working in various industrial branches in Istanbul province Zeytinburnu, Bahçelievler and Bahçeşehir districts were interviewed with convenience sampling method. The research tries to reveal the difficulties experienced by women working in industry, difficulties related to work structure and working order, health-related difficulties, personal rights and difficulties related to transportation. According to the findings, gender perception and education level of colleagues are important factors in the problems women experience in relationships and communication at work. Women stated that they have to work both outside and at home because they are women beyond being a Professional employee. Women working in the industry stated that they had difficulty in allocating time for themselves due to the long working hours and heavy workload and that they could only spend time with their family, environment and friends on their days off. As a result, it has been revealed that women working in the industry need trainings that will improve them in business life, psycho-social support, rest, spare more time for their families and themselves, and protection of their personal rights.