Beam-forming for phased-array HF radars
Yüksek frekanslı fazlı dizi radarları için hüzmeleme
- Tez No: 784450
- Danışmanlar: PROF. LUCY R WYATT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Sheffield
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez, dijital sinyal işleme fikirlerini yüksek frekanslı (HF) radar sistemlerinden gelen sinyallere uygulayacaktır. Birinci bölümde öncelikle sinyal işleme, radarlar ve hüzmeleme hakkında bazı genel bilgiler verilecektir. İlerleyen bölümlerde hüzmeleme sürecini anlamak için arka plan oluşturmak için gerekli bilgiler verilecektir. Bu kapsamda sinyaller ve sinyal işleme araçları incelenecek ve spektral sızıntı gibi doğruluk problemlerini önlemek için pencereleme tekniği üzerinde durulacaktır. Pencere fonksiyonları da tanıtılacak ve hüzmeleme işlemi için kullanılan bazı aday pencereler araştırılacaktır. Bu bölüm çalışması ayrıca HF radarlarının çalışma prensiplerini sunacaktır. Hüzmeleme geniş bir konudur ve bu nedenle hüzmelemeyi gerçekleştirmek için pek çok türde algoritma vardır. Bu projede gecikme ve toplam (DAS) hüzmesi oluşturma anlatılacak ve analiz bölümünde aday pencereler incelenecek ve tespit edilen pencereler ile DAS analiz edilerek gerçek verilerin yorumlanması sağlanacaktır. Sonuç ve tartışma bölümü dar ana ve alçak yan loblu kiriş elde etmek için gerçek verilerin değerlendirilmesini verirken, son bölüm yorumlarla projeyi sonuçlandıracak ve özetleyecektir.
Özet (Çeviri)
This dissertation will apply digital signal processing ideas to signals from high frequency (HF) radar systems. First of all, some general information about signal processing, radars and beamforming will be given in the first chapter. The necessary information will be provided to create a background in order to understand the beamforming process in the following chapters. Signals and signal processing tools will, in this context, be studied, and windowing technique will be covered in order to prevent accuracy problems like spectral leakage. Window functions will also be introduced, and some candidate windows used for beamforming process will be investigated. This chapter study will additionally present the working principles of HF radars. Beamforming is a broad subject, and there are, for that reason, many types of algorithms to perform beamforming. In this project, delay and sum (DAS) beamforming will be explained, and, in the analysis chapter, the candidate windows will be examined, and DAS with the detected windows will be analysed to interpret the real data. The result and discussion chapter will give the evaluation of the real data in order to obtain a beam with a narrow main and low side lobe, whereas the last chapter will conclude and summarise the project with comments.