Application of life cycle assessment in wastewater treatment
Atıksu arıtmada yaşam döngüsü değerlendirme uygulaması
  1. Tez No: 784455
  2. Yazar: MOHAMMAD AL DIBIS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İREM FIRTINA ERTİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri İşletim ve Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezde, atık su arıtma endüstrisinde karar verme sürecini daha az finansal ve çevresel risklerle iyileştirebilecek bir araç olarak kullanılabilecek olan yaşam döngüsü analizi yaklaşımının (LCA) uygulaması ele alınmaktadır. Analiz için OpenLCA yazılımı ve etki değerlendirme yöntemi olarak ise ReCiPe Endpoint kullanılmıştır. Bu araştırma, LCA çerçevesinin veri toplama, verimlilik, analiz gibi tüm adımlarını ve Ürdün'de (Orta Doğu) bulunan klasik aktif çamur arıtma sistemi için yapılan vaka çalışmasının sonuçlarını sunmaktadır. Araştırma sonucunda, etki puanlarının küresel ısınma potansiyeli, asitlenme ve ötrofikasyon olmak üzere üç ana etki tarafından baskın olduğunu ortaya koymuştur. Küresel ısınma potansiyeli, genel olarak atmosfere salınan biyojenik karbon dioksit üreten çamur yakma prosesine dayanmaktadır. Karasal asitlenme, alıcı ortama deşarj edilen nitrojen miktarı ile ilişkilendirilirken, ötrofikasyon ise su kütlelerine deşarj edilen fosfor ve amonyak ile ilişkilendirilebilir. Çalışmanın bir sonraki aşamasında ise, ileri membran ultrafiltrasyonunun (HFUF/MBR) performansını klasik sisteme göre değerlendirebilmek için ekonomik ve çevresel bir karşılaştırma yapılmıştır. Bulgular, klasik sistemin ekonomik olarak daha tercih edilebilir olduğu gösterse de, MBR sisteminin yaşam döngüsü perspektifinde daha az ekolojik ayak izine sahip olduğunu göstermiştir
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the application of life cycle assessment approach (LCA) as a powerful tool that could improve the decision-making process in the wastewater treatment industry with less financial and environmental risks. OpenLCA software was used for this assessment, and the impact assessment method being followed was the ReCiPe Endpoint. This research delivers all the steps of LCA framework, data collection, efficiency, analysis, and the results of the presented case study about one conventional activated sludge treatment system in Jordan (Middle East). The findings revealed that the impact scores were dominant by three main impacts, global warming potential, acidification, and eutrophication. The global warming potential is mainly attributed to the sludge incineration that generates biogenic carbon dioxide is being emitted to the atmosphere.Terrestrial acidification can be attributed to the nitrogen inputs into the recipients, while eutrophication is related to phosphorus and ammonia released into the waterbody. After that, a streamline economic and environmental comparison has been conducted to evaluate the performance of the advanced membrane ultrafiltration (HFUF/MBR) to the conventional system. The findings highlighted on the fact that the conventional system is more economically preferable, while the MBR system had less ecological footprint within a life cycle perspective