Mobil flört uygulamalarının romantik ilişkilerde bağlılık, ilişki doyumu ve psikolojik iyi oluş ile ilişkisi
The relationship of mobile dating applications on commitment, relationship satisfaction and psychological well-being in close relationships
  1. Tez No: 784461
  2. Yazar: BURCU YAYLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN İŞÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada, mobil flört uygulamaları ile“İlişkiye Bağlılık”,“İlişki Doyumu”ve“Psikolojik iyi oluş hali”değişkenleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma modeli olarak ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma soruları, 18- 45 yaş arası anketi doldurabilecek bireylere uygulanmıştır. Araştırmanın verileri, İlişki İstikrarı Ölçeği (İİÖ), İlişki Doyumu Ölçeği (İDO) ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (PİO) kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel işlemleri SPSS (Statistical Package for the Social Science) v26 ve AMOS (Analysis of Moment Structure) programıyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi ve yorumlanması yapılmıştır. Araştırma sorularına cevap vermek için hangi istatistiksel tekniklerin kullanılacağına karar vermek amacı ile araştırmada bağımlı değişken olarak kullanılan“Psikolojik iyi oluş hali”,“İlişki Doyumu”,“İlişkiye Bağlılık”değişkenlerine ait elde edilen verilerin normal dağılım gösterip göstermediği incelenmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkinin varlığını belirlemek amacı ile Pearson korelasyon ve Basit Doğrusal Regresyon hesaplama yöntemleri kullanılmıştır. Gruplar arası farkın varlığı ve anlamlılığı için de parametrik istatistiksel analiz yöntemlerinden iki bağımsız örneklemli t-testi ve tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma analizleri sonunda elde edilen bulgular, p değeri 0.05 ve güven aralığı ise %95 temel alınarak değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuç olarak mobil flört uygulamaları aracılığıyla başlayan ilişkilerin, ilişki bağlılığını negatif yönde yordadığı çıkmıştır. Tanışma değişkeni bağımsız değişken olarak kullanılmış ve katılımcıların ilişkiye bağlılık düzeylerini yordama amacı ile basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Romantik ilişkinin mobil flört uygulaması aracılığıyla başlamış olması, ilişkiye bağlılık düzeylerinde anlamlı şekilde azalmaya sebep olmuştur. Araştırmada mobil flört uygulaması aracılığıyla başlayan ilişkinin, ilişki doyumunu negatif yönde yordadığı çıkmıştır. Tanışma değişkeni bağımsız değişken olarak kullanılmış ve katılımcıların ilişki doyum düzeylerini yordamak amacı ile basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Elde edilen analiz sonucuna göre regresyon modelinin anlamlı olduğu belirlenmiştir. Çıkan sonuca göre, bağımsız değişken olarak kullanılan tanışma değişkeni, bağımlı değişken olarak kullanılan ilişki doyumunu anlamlı bir şekilde yordamaktadır. Çıkan sonuçlardan biri de ilişki doyumunun, psikolojik iyi oluş haliyle pozitif yönde bir ilişkisi olduğudur. Psikolojik iyi oluş hali“ ile ”İlişki Doyumu“ düzeyleri arasına istatistiksel olarak 0.05 manidarlık düzeyinde pozitif, doğru orantılı ve anlamlı bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir. Araştırmada ilişkiye bağlılığın da psikolojik iyi oluş haliyle ilişkisi olduğu sonucu çıkmıştır. Hipotezi test etmek için Pearson Korelasyon hesaplama tekniği kullanılmış ve sonrasında araştırmaya katılan bireylerin ”ilişkiye bağlılık“ düzeyleri ile ”psikolojik iyi oluş" düzeyleri arasına istatistiksel olarak 0.05 manidarlık düzeyinde pozitif, doğru orantılı ve anlamlı bir ilişkinin olduğu belirlenmiştir (r = 0.466; p < 0.05). Bireylerin ilişkiye bağlılık düzeyleri arttıkça, psikolojik iyi oluşlarında da anlamlı bir artış gerçekleşmektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the relationship between the variables of“Psychological well-being”,“Relationship Satisfaction”and“Relationship Commitment”. The relational screening model has been used as the research model. The survey has been conducted of eligible individuals between the ages 18-45. The data of the study have been gathered via the Relationship Stability Scale, the Relationship Satisfaction Scale, and the Psychological Well-Being Scale. Statistical processing of the survey data were performed with SPSS (Statistical Package for the Social Science) v26 and AMOS (Analysis of Moment Structure). The data obtained have been analyzed and interpreted. This study employes“Psychological well-being”,“Relationship Satisfaction”and“Relationship Commitment”as dependent variables. To determine which statistical techniques should be used for the aim of acquiring answers to research questions, it is analyzed whether the data obtained from those variables showed a normal distribution or not. To determine the existence of the relation among the variables Pearson correlation and Simple Linear Regression calculation methods have been adopted. Furthermore, to designate the existence and significance of the differences between the groups, two independent samples t-test and one-way analysis of variance (One-Way ANOVA) from parametric statistical analysis methods were employed. Evaluations were made based on the findings obtained at the end of the research analysis, the p value of 0.05 and the confidence interval of 95%. In conclusion this study revealed that a relationship being started through mobile applications predicts relationship commitment negatively. Within the framework of this study, the dating variable has been taken as the independent variable and to predict the participants level of commitment to the relationship, simple regression analysis has been performed. As a result, the fact that the romantic relationship started through the mobile dating application caused a significant decrease in the level of commitment to the relationship. Furthermore, relationship satisfaction is also being predicted negatively when started through a mobile dating application. The dating variable has been taken as the independent variable and to predict the relationship satisfaction levels of the participants simple linear regression analysis was performed. The results of the analysis revealed that the regression model has significance. The results demonstrate that the acquaintance variable used as the independent variable significantly predicted the relationship satisfaction used as the dependent variable. Another outcome of this study is that relationship satisfaction has a positive relationship with psychological well-being. In the study, it was concluded that commitment to the relationship was also related to psychological well-being. As individuals' level of commitment to the relationship increases, there is a significant increase in their psychological well-being.