Endüstriyel soğutma sistemlerinde bakır boruların farklı metallerle birleştirilebilirliğinin ve mekanik davranışlarının incelenmesi
Investigation of combinability and mechanical behavior of copper pipes with different metals in industrial refrigeration systems
- Tez No: 784462
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELDA KAYRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, soğutma sektöründe sıklıkla kullanılan bakır boruların farklı metallerle birleştirme yöntemleri ile sızdırmazlık özelliklerinin en ideal olduğu yöntem tespiti yapılacaktır. Operatör veya yöntemden kaynaklı oluşan gaz kaçak problemlerinin en sorunsuz ve uygun maliyetli yöntem tespitleri, yapılacak testlerden elde edilecek sonuçlarla belirlenecektir. Ayrıca yapılacak olan maliyet hesabı ile imalat süreçlerine yansımaları incelenecektir. ECOCOLD Soğutma San. A.Ş.'ye ait soğutucu ürünlerin üzerinde gerekli bakır-bakır, bakır-alüminyum ve bakır-çelik kaynaklarının var olan üretim metodlarıyla hurda oranlarının düşürülmesi amaçlanmıştır. Soğutma sisteminde ağırlıkça %80 kullanılan borulama malzemesi bakırdır. Bakırın oldukça güçlü korozif ve ısıl iletkenlik etkisi bulunmaktadır.. Literatürde, farklı performanslara sahip diğer bakır, alüminyum ve çelik kategorileri ile ilgili çalışmalar olmasına rağmen, bunların karşılaştırıldığı sızdırmazlık ve mekanik davranışlar ve buna bağlı yüzey kalitesi değişimleri ayrıntılı olarak tartışılmamıştır. Bu nedenle öncelikle bakırın farklı metallerle birleştirilmesinde belirtilen yöntemlere ait sonuçların analizleri yapılacak ve elde edilen veriler ışığında deney tasarımı gerçekleştirilecektir. Malzeme cinslerine ve birleştirme tekniklerine bağlı olarak sızdırmazlık ve mekanik özellikleri incelenecektir. Bunun yanı sıra, bu esnada farklı ilave dolgu metalleri ile birleştirmenin sızdırmazlık ve mekanik özelliklerinin iyileştirilmesi araştırılacaktır. Birleştirme yöntemlerinin karakterizasyonları yapılacak ve mekanik özellikleri incelenecektir. Sonuçlar neticesinde kıyaslamalar yapılarak, kalite maliyet tercihleri değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the methods of joining copper pipes, which are frequently used in the refrigeration sector, with different metals and the method with the most ideal sealing properties will be determined. The most trouble-free and cost-effective method determination of gas leakage problems caused by the operator or method will be determined by the results obtained from the tests to be performed. In addition, the cost calculation to be made and its reflections on the manufacturing processes will be examined. ECOCOLD Refrigeration Industry. It is aimed to reduce the scrap rates with the existing production methods of copper-copper, copper-aluminum and copper-steel resources on the cooler products of A.Ş. The piping material used 80% by weight in the cooling system is copper. Copper has a very strong corrosive and thermal conductivity effect. Although there are studies on other copper, aluminum and steel categories with different performances in the literature, the sealing and mechanical behaviors in which they are compared and the resulting surface quality changes have not been discussed in detail. For this reason, first of all, the results of the methods specified in the combination of copper with different metals will be analyzed and the experimental design will be carried out in the light of the obtained data. Impermeability and mechanical properties will be examined depending on material types and joining techniques. In addition, the improvement of the impermeability and mechanical properties of joining with different filler metals will be investigated. The characterization of the joining methods will be made and their mechanical properties will be examined. As a result of the results, comparisons will be made and quality cost preferences will be evaluated.