Kenevir esaslı geotekstil takviyesinin zayıf zeminlerin üzerindekietkisinin araştırılması
Investigation of effect of hemp-based geotextile reinforcement on weak soils
- Tez No: 784466
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde nüfus artışına ve gelişen teknolojiye bağlı olarak zayıf zeminlerin kullanılabilir hale getirilmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu durum zayıf zeminlerin iyileştirilmesiyle karşılanabilmektedir. Bu tez kapsamında kenevir ve polipropilen esaslı örgülü geotekstil ürünlerle zayıf zeminlerin güçlendirilmesi araştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda polipropilen esaslı örgülü geotekstil ve kenevir esaslı örgülü geotekstil kullanılarak çeşitli dizilimlerde takviye edilerek kil zemin numuneleri üzerinde serbest basınç deneyi, konsolidasyonsuz drenajsız üç eksenli basınç deneyi (UU), Kaliforniya taşıma oranı (CBR) deneyleri ve zeminin sayısal analizi Plaxis 2D programı yardımıyla yapılmıştır. Deneysel çalışmalar sonucunda; serbest basınç deney sonuçlarına göre 3 Donatılı Kenevir esaslı örgülü geotekstil takviyesi ve 3 Donatılı Polipropilen esaslı örgülü geotekstil takviyesi sonucunda donatısız numune dayanımına oranla % 50 varan oranlarda dayanım artışı gözlenmiştir. Kaliforniya taşıma oranı değerleri karşılaştırıldığında H/3 ve 2H/3 katmanlarına geotekstil takviye edilmesi, donatısız zeminin CBR değerine göre her iki geotekstil türü için de en avantajlı dizilim olduğu gözlenmiştir. Deneysel çalışma ve sayısal analiz sonucunda doğal ve çevreci bir ürün olan kenevir esaslı geotekstilin muadili olan diğer geotekstil ürünlere rekabet edebilecek dayanımlara ulaştığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, depending on population growth and developing technology, become to necessity weak soils. This situation can be achieved by improving weak soils. In this thesis, the reinforcement of weak soils has been researched with cannabis-based and polypropylene-based woven geotextiles. For this purpose, unconsolidated undrained triaxial compression test (UU), California bearing ratio (CBR) tests and numerical analysis the help of Plaxis 2D program has been carried out on clay soil reinforced with by using polypropylene-based woven geotextile and hemp-based woven geotextile in various arrays. As a result of experimental studies, 3-layer hemp-based woven geotextile additive and 3-layer Polypropylene-based woven geotextile additive increased the soil resistance up to 50% compared to the unreinforced sample. When the California bearing ratio values were compared, it was observed that geotextile reinforcement to the H/3 and 2H/3 layers was the most advantageous arrangement among both geotextile types according to the CBR value of the unreinforced soil specimen. In line with experimental study and numerical analysis data, it has been observed that the cannabis-based woven geotextile, a natural and green product, has reached the strength to compete with the equivalent geotechnical products.