Uzaktan çalışmaya karşı tutumlarının çalışanların iş tatmini üzerine etkisi
The effect of attitudes towards remote work on employee job satisfaction
- Tez No: 784488
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL SAYILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
1990 yılından itibaren uzaktan çalışmayı konu alan çalışmaların sayısı incelendiğinde, son yıllarda yayın sayısının, özellikle pandemi ile arttığı görülmektedir. Ancak çalışanların, uzaktan çalışmaya karşı tutumlarının iş tatminleri üzerine olan etkilerini konu alan araştırmalar kısıtlıdır. Bu araştırmanın öncelikli amacı, araştırmaya rehberlik eden teorik çerçeve kapsamında, uzaktan çalışan kişilerin, uzaktan çalışmaya karşı tutumlarının, çalışanların iş tatminleri üzerindeki etkisini tespit etmektir. Değişen sosyoekonomik koşullar, rekabetçi iş ortamları, pandemi dönemi ile birlikte; hem özel sektörde hem kamu kesimindeki, çalışma pratiğini ve kültürünü yeniden şekillendirerek, yerleşik mesai, iş ve çalışma mekânı anlayışlarını değiştirmeye, uzaktan çalışmayı yaygın, hatta zaman zaman zorunlu bir uygulama haline getirmeye başlamıştır. Çok da uzun zamana yayılmayan bu önemli değişimlerin, çalışanların iş tatminlerini, işe ilişkin duygusal durumlarını, iş yaşamının sosyal yönünü, buradaki olumlu ya da olumsuz etkenleri de belirlemesini beklemek mümkündür. Dolayısıyla uzaktan çalışma, kendine özgü koşulları ve boyutları itibariyle hem örgütsel davranış hem de insan kaynakları yönetimi araştırmaları ve pratiği açısından önemli etkiler yaratma potansiyeline sahiptir. Bu araştırmanın amacı, uzaktan çalışmaya karşı tutumların, muhtemel sonuçlarından biri olarak; iş tatmini üzerinde ne gibi etkilerinin olduğunu tespit etmektir. Söz konusu etkileşim hem yeni dönemdeki yönetim ve liderlik anlayışları hem de İK uygulamaları için göz önünde bulundurulması gereken koşullar yaratmaktadır. Teorik açıdan da değişen iş tasarım sistemleri ve istihdam pratiklerinin, çalışanların iş tatminine nasıl etki ettiğini tespit etmek, ilgili olguları daha net biçimde açıklamaya yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
When the number of studies on remote working since 1990 is examined, it is seen that the number of publications has increased in recent years, especially with the pandemic. However, studies on the effects of employees' attitudes towards remote work on job satisfaction is limited. The primary purpose of this research is to determine the effect of remote workers' attitudes towards teleworking on their job satisfaction within the scope of the theoretical framework guiding the research. With changing socio-economic conditions, competitive business environments, and pandemic periods; By reshaping the work practice and culture both in the private and public sectors, it has begun to change the established understanding of overtime, work and workplace, and make remote working a common and sometimes even mandatory practice. It is possible to expect that these important changes, which do not spread over a long period of time, will determine the job satisfaction of the employees, their emotional state related to the work, the social aspect of the work life, and the positive or negative factors here. Therefore, remote work has the potential to create significant effects in terms of both organizational behavior and human resource management research and practice, due to its unique conditions and dimensions. The aim of this research is to examine the attitudes towards remote work as one of the possible consequences; To determine what effects it has on job satisfaction. This interaction creates conditions that must be taken into account for both management and leadership approaches in the new era and HR practices. Theoretically, determining how changing job design systems and employment practices affect the job satisfaction of employees will help to explain the related facts more clearly.