Havaalanı güvenlik süreçlerinden geçen yolcuların adalet algıları üzerine bir araştırma
A research on the perceptions of justice of passengers going through airport security processes
  1. Tez No: 784503
  2. Yazar: BETÜL POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırma havaalanı güvenlik süreçlerinden geçen yolcuların adalet algılarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda, yolcuların deneyimlerinden yola çıkarak dağıtımsal adalet, prosedürel adalet ve etkileşimsel adalet algılarının yolcu işbirlikçi davranışları üzerine etkisi ele alınmıştır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmıştır. Veriler Türkiye'deki ulusal ve uluslararası tüm havaalanlarında son bir yıl ve altındaki süreçte deneyim yaşayan 403 yetişkin yolcudan elde edilmiştir. Verilerin analizinde kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi (PLS-SEM), bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü ANOVA testleri uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin değerlendirilmesi ile dağıtımsal, prosedürel ve etkileşimsel adaletin işbirlikçi davranış üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Araştırmada ayrıca havaalanı güvenlik süreçlerinde geçen yolcuların duygu durumları da ölçülerek yolcuların olumlu duygulara sahip olduğu saptanmıştır. Dağıtımsal adalet algılarının cinsiyete göre anlamlı bir şekilde farklılık göstermediği fakat etkileşimsel adalet ve prosedürel adalet algılarının cinsiyete göre anlamlı bir şekilde farklılık gösterdiği bulunmuştur. Bununla birlikte dağıtımsal adalet, etkileşimsel adalet ve prosedürel adalet algılarının yaşa göre anlamlı bir şekilde farklılaşırken eğitim düzeyine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The research aims to illustrate the perceptions of passengers passing through airport security processes. In this context, based on the experience of the passengers, the impact of the perceptions of distributed justice, procedural justice and interactive justice dimensions on passenger collaborative behavior is addressed. The survey was used as a method of data collection. The data has been obtained from 403 adult passengers who have experienced the process in the past year and below at all national and international airports in Turkey. PLS-SEM and difference tests for analysis of the data (t-test to compare the two groups and ANOVA test to compare more than two groups) have been performed. Evaluation of the data obtained in the study and the values that distributive, surgical and interactional justice have a positive and effective effect on cooperative behavior.The investigation determined that passengers' emotional states were positive by measuring the emotional states of the airport security processes. The perceptions of distributed justice do not differ significantly in relation to gender, but the perceptions of interactivity justice and procedural justice differ significantly in relation to gender. The perceptions of distributed justice, interactive justice and procedural justice are significantly different according to the law. The perceptions of distributed justice, interactive justice and procedural justice do not differ significantly according to the level of education.