Yabancı dil olarak Türkçe öğrenici ve öğreticilerin e-öğrenmeye yönelik hazırbulunuşluk düzeylerinin incelenmesi
Investigation of e-learning readiness levels of Turkish as a foreign language learners and instructors
  1. Tez No: 784502
  2. Yazar: EDA KİBAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH BOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırma, yabancı dil olarak Türkçe öğrenici ve öğreticilerin e-öğrenmeye yönelik hazırbulunuşluk düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmada, nicel araştırma yöntemi olan tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını uzaktan Türkçe öğrenen öğreniciler ve uzaktan Türkçe öğreten öğreticiler oluşturmaktadır. Bu kapsamda 2021-2022 yılları arasında Türkçe öğretim merkezlerinde Türkçeyi uzaktan öğrenen 437 öğreniciye ve Türkçeyi uzaktan öğreten 154 öğreticiye ulaşılmıştır. Bu çalışmanın verileri, Demir ve Yurdagül (2015) tarafından geliştirilen“Öğrenicilerin E-öğrenmeye Hazırbulunuşluğu Ölçeği”ve“Öğreticilerin E-öğrenmeye Hazırbulunuşluğu Ölçeği”olmak üzere iki farklı ölçme aracı ile toplanmıştır. Ölçme araçları“Google Form”aracılığı ile katılımcılara ulaştırılmıştır. Dijital ortamda toplanan bu verileri analiz etmek için SPSS 25.00 programı kullanılmıştır. İki çalışma grubuna uygulanan ölçek verilerinde 2 kategorili demografik değişkenlere göre ölçek puanlarının kıyaslanmasında Independent Samples T test kullanılırken, 2'den fazla kategorili demografik değişkenlere göre kıyaslanmasında One Way ANOVA analizi kullanılmıştır. One Way ANOVA analizinde gruplar arasında anlamlı farklılıkların olması durumunda post hoc test olarak ikili karşılaştırmalarda Tukey HSD testi kullanılmıştır. Pandemi sürecinde öğrenici ve öğreticilerin e-öğrenmeye yönelik hazırbulunuşluk düzeylerinin incelendiği bu araştırmanın sonunda öğrenicilerin e-öğrenmeye yönelik hazırbulunuşluk düzeylerinin orta seviyede olduğu, öğreticilerin ise e-öğrenmeye yönelik hazırbulunuşluk düzeylerinin orta seviyenin üstünde olduğu tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan öğrenici ve öğreticilerin e-öğrenmeye yönelik hazırbulunuşluk düzeylerinin demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuş, ortaya çıkan bulguların literatür ile paralellik gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the e-learning readiness levels of Turkish as a foreign language learners and Turkish instructors. For this purpose, within the scope of the research, it was investigated whether learners and instructors of Turkish as a foreign language are ready for e-learning in terms of different variables. The survey model, which is a quantitative research method, was used in the study. The participants of the research are the learners who learn Turkish at a distance and the instructors who teach Turkish at a distance. Between the years 2021-2022, 437 learners learning Turkish from a distance and 154 teachers teaching Turkish from a distance were reached in Turkish teaching centers. The data of this study were collected with two different measurement tools:“Learners' Readiness for E-learning Scale”and“Teachers' Readiness for E-learning Scale”developed by Demir and Yurdagül (2015). The measurement tool was delivered to the participants via the“Google Form”. SPSS 25.00 program was used to analyze this data collected in digital environment. In the scale data applied to two study groups, Independent Samples T test was used to compare the scale scores according to 2-category demographic variables, while One Way ANOVA analysis was used to compare according to demographic variables with more than 2 categories. Tukey HSD test was used in paired comparisons as a post hoc test in case of significant differences between the groups in the One Way ANOVA analysis. At the end of this study, in which the readiness levels of learners and instructors for e-learning were examined during the pandemic process, it was determined that the readiness levels of the learners for e-learning were at a moderate level, while the readiness levels of the instructors for e-learning were above the medium level. It was found that the readiness levels of the learners and instructors participating in the research for e-learning differed significantly according to demographic variables, and it was concluded that the findings were in parallel with the literature.