Grafik tasarımı, kaligrafi ve resim etkileşimleri Selahattin Ganiz örneği ile
Communication of graphic design, calligraphy and painting with example of Selahattin Ganiz
- Tez No: 784522
- Danışmanlar: PROF. GÜLER ERTAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Tezin ilk bölümünde tasarım kavramı, grafik tasarımın tarihi ve gelişimi anlatılacaktır. Bu bölümde grafik tasarım araçları ve öğeleri günümüzde kullanılan bilgisayar yazılımları ile örneklendirilecek; yazı ve tipografinin gelişimi görsellerle birlikte açıklanacaktır. Selahattin Ganiz'in amblem-logo, afiş tasarımları ve yazı yüzü çalışmalarından örnekler gösterilecektir. Bir grafik tasarımda kullanılan tipografi ve imgelerin verilmek istenen mesaja uygunluğu açısından değerlendirilmesi yapılacaktır. Tezin ikinci bölümünde kaligrafi ve kaligrafinin gelişim sürecine ait bilgiler çeşitli örneklerle paylaşılacaktır. Çağdaş Türk kaligrafisi ve özgün eserler bu bölümde gösterilirken Selahattin Ganiz'in kaligrafi eserleri sunulacaktır. Araştırmanın son bölümünde resim sanatı ve gelişimi anlatılırken, dijital dünyanın sanatı, yapay zeka ve blok zincirine yer verilecektir. Araştırmada ulusal ve uluslararası çeşitli eserlerin grafiksel, kaligrafik ve resimsel etkileşimleri yorumlanacak, sanatçı söyleşileri yer alacaktır. Ganiz'in son dönem eserleri bu çerçevede yorumlanacaktır. Kendi tasarımlarımdan örnekler ve araştırma sürecinde yapmış olduğum eserler gösterilecektir. Elde edilen sonuçlar ve bulgular geçmişten günümüze yapılan sanat eserlerine göre paylaşılacak ve öneriler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
In the first part of the thesis, the concept of design, the history and development of graphic design will be explained. In this section, graphic design tools and elements will be exemplified by computer software used today; The development of writing and typography will be explained with images. Examples of Selahattin Ganiz's emblem-logo, poster designs and fonts will be shown. Typography and images used in a graphic design will be evaluated in terms of their suitability for the message to be given. In the second part of the thesis, information about calligraphy and the development process of calligraphy will be shared with various examples. While contemporary Turkish calligraphy and original works will be shown in this section, the calligraphy works of Selahattin Ganiz will be presented. In the last part of the research, the art of painting and its development will be explained, while the art of the digital world, artificial intelligence and blockchain will be discussed. In the research, the graphical, calligraphic and pictorial interactions of various national and international works will be interpreted, and artist interviews will take place. Ganiz's recent works will be interpreted within this framework. Examples of my own designs and works that I have made during the research process will be shown. The results and findings will be shared according to the works of art made from the past to the present and suggestions will be presented.