Regulating the regulators
Düzenleyicilerin düzenlenmesi
- Tez No: 784549
- Danışmanlar: DR. PAUL F SCOTT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Glasgow
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Türk kamu idaresi her ne kadar uzun zamandır Fransız idare hukuku geleneğinin takipçisi ise de 2000'li yılların başında ABD ve Birleşik Krallık'ın izinden gitmeye başlamış ve bu dönemde düzenleyici devlet (regulatory state) anlayışı önem kazanmıştır. Aynı dönemde yaşanan ekonomik kriz kısa zamanda seçilmiş politikacıların ve geleneksel bürokrasinin saygınlığını zedelemiş ve birçok bağımsız düzenleyici ve denetleyici kurumun kurulmasının yolunu açmıştır. Bu kurumlar piyasaları düzenleme konusunda çevik ve becerikli olmakla beraber yerleşik Türk idare hukuku ortamına kolay uyum sağlayamamışlardır ve Türkiye düzenleyici devlet (regulatory state) anlayışını geç benimsemiş olmasına rağmen, kuruluş aşamasında bu kurumların ortaya çıkarttığı anayasal tehlikeleri ortadan kaldırmak için yeterli zaman ayırmamış ve çaba harcamamıştır. Bu çalışmada, bağımsız düzenleyici ve denetleyici kurumları işlevsiz bırakmadan kontrol altına almanın bir yolunu bulmak için bu kurumların anayasa ve idare hukukundaki yerleri ele alınmaktadır. ABD ve Birleşik Krallık'ın uyguladığı hukuki çözümler dikkatle incelendikten sonra Türkiye için bir idari usul kanunu önerilmektedir. Bununla birlikte, Türkiye'nin sadece ilkeleri belirleyen ABD tarzı bir idari usul kanunu yerine, bağımsız düzenleyici kurumların karar verme süreçlerini yeknesak bir şekilde belirleyecek ayrıntılı bir idari usul kanununu benimsemesi gerektiği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Despite being a long-time disciple of French administrative law tradition, Turkish public administration eventually followed in the footsteps of the US and the UK and saw the rise of administrative/regulatory state during the early 2000s. At that time, an economic crisis quickly eroded the prestige of elected politicians and traditional bureaucracy, and it paved the way for the establishment of many independent regulatory agencies. They were agile and skilful at regulating the markets, but not easy fits into the well-established Turkish administrative law environment, and though being a late adopter, Turkey did not allocate enough time and effort to eliminate the constitutional dangers they pose. This study addresses the position of the IRAs in constitutional and administrative law, to find a way for putting IRAs under control without leaving them non-operational. After carefully examining the legal solutions employed by the US and the UK, it offers an administrative procedure act for Turkey. However, it argues that instead of a US-style APA, which only sets the principles, Turkey should adopt an elaborate APA which will uniformly regulate the decision-making processes of the regulators in detail.