Investigating the correlation of DNA topoisomerase iiβ, nurr1 and inflammation factors: Postmortem human tissue analysis in parkinson's disease
Parkinson hastalığında dna topoizomeraz ııβ, nurr1 ve inflamasyon faktörlerinin korelasyonunun araştırılması: Postmortem insan doku analiziparkinson hastalığında dna topoizomeraz ııβ, nurr1 ve inflamasyon faktörlerinin korelasyonunun araştırılması: postmortem insan doku analizi
- Tez No: 1005494
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığından sonra en yaygın ikinci nörodejeneratif hastalık olup, özellikle substantia nigra pars compacta bölgesindeki dopaminerjik nöronların ilerleyici kaybı ile karakterizedir. Bu çalışmada, Parkinson hastalığında DNA Topoizomeraz IIβ (Topo IIβ), Nurr1 ve NF-κB proteinlerinin ifadesi arasındaki olası ilişki araştırılmıştır. Araştırmanın amacı, bu üç önemli molekülün ekspresyon düzeylerindeki değişimlerin, transkripsiyonel bozulma ve kronik nöroenflamasyon gibi süreçlerle olan bağlantısını ortaya koymaktır. Çalışmada, Queen Square Brain Bank tarafından sağlanan Parkinson hastalarına ve sağlıklı bireylere ait postmortem substantia nigra doku örnekleri kullanılmıştır. İmmünohistokimya ve Western blot analizleri uygulanarak Topo IIβ, Nurr1 ve NF-κB'nin protein seviyeleri karşılaştırılmıştır. Bulgular, Parkinson hastalarında Topo IIβ ve Nurr1 seviyelerinde belirgin bir azalma olduğunu ve bu durumun transkripsiyonel bütünlüğün bozulduğunu gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, NF-κB'nin inaktif (fosforile olmayan) formunun da hastalık grubunda azaldığı gözlemlenmiştir. Sonuçlar, Topo IIβ, Nurr1 ve NF-κB ekseninde oluşan bir dengenin bozulmasının, dopaminerjik nöronların dejenerasyonuna katkıda bulunduğunu düşündürmektedir. Bu eksendeki bozulmaların, transkripsiyonel düzenin bozulması ve kontrolsüz inflamasyon gibi süreçler yoluyla Parkinson hastalığının ilerleyişine katkı sağladığı öne sürülmektedir. Elde edilen veriler, bu moleküler yolakların terapötik hedef olarak ele alınabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease (PD) comes second to Alzheimer's (AD) as the most common neurodegenerative disease in the world. One of PD's main characteristic is a gradual loss of dopaminergic neurons located in the substantia nigra pars compacta region due to the availability of intracellular Lewy bodies formed chiefly of misfolded α-synuclein. Despite extensive research conducted on this matter, the mechanism of selective neuronal vulnerability remains an incompletely understood puzzle. Recently published studies that consider mechanisms of PD consider a fine interplay between transcriptional dysregulation, DNA damage responses, and chronic neuroinflammation. The research outlined in this proposal will focus on understanding the relationship between the three key molecular factors involved in these processes, namely, DNA Topoisomerase IIβ (topo 2β), a nuclear enzyme regulate topology of DNA by forming a double strand breaks to release supercoiling meanwhile initiating processes like transcription, plays a significant role in regulating gene expression when brain development and synaptic function are taking place. Nurr1, a Trans-acting factor important for the endurance of dopaminergic neurons and an endogenous modulator of inflammatory responses, and Nuclear Factor Kappa B (NF-κB), one of key regulators of gene expression in inflammatory response. Immunohistochemistry and Western blot analyses on postmortem human substantia nigra tissue samples from the Queen Square Brain Bank correlated protein expression profiles in PD patients with those in neurologically healthy controls. The results demonstrate a marked down-regulation of topo IIβ and Nurr1 in PD tissues, thereby implying a compromised state of transcriptional integrity coupled with reduced neuronal plasticity. Also, the inactivated, unphosphorylated, form of NF-κB were downregulated, suggesting neuronal loss or change in the inflammatory context. Together, these changes lead to the hypothesis that a transcriptional-inflammation regulatory axis was impaired that would otherwise protect against the degeneracy of dopaminergic neurons in Parkinson's disease. This work presents novel insights into the molecular landscape of PD and underscores the therapeutic potential of engaging this topo IIβ-Nurr1-NF-κB axis to restore homeostatic transcriptional and inflammatory functions in vulnerable neuronal populations.