Alüminyum sektöründe sürdürülebilirlik uygulamalarının yönetici gözüyle algılanması: Bir imalat işletmesi incelemesi
Perception of sustainability practices in the aluminum industryfrom the perspective of the executive a manufacturing company review
  1. Tez No: 784562
  2. Yazar: BURAK ENES ANAYURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAZIM MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sürdürülebilir kalkınma kavramı, 1970'lerde, mevcut ekonomik kalkınma politikalarının tüm dünyada ekolojik olarak sürdürülebilir ve sosyal adalet sağlayan bir sistem için yeterli gelmemesi üzerine, sürekli ekonomik büyüme ve doğanın korunması arasında bir uzlaşma olarak ortaya çıkmıştır. İlk zamanlar, çevresel konulardaki endişelere yanıt vermek için kullanılan sürdürülebilir kalkınma, zamanla sosyal ve ekonomik perspektifleri içerecek şekilde genişlemiştir. Böylece sürdürülebilir kalkınmanın, sosyal ve ekonomik meseleleri, ekolojik kaygılarla birleştirme çabası olduğu söylenebilir. Sürdürülebilirlik, ekonomik faaliyetlerin çevresel sonuçlarını tam olarak dikkate alırken, yenilenebilir kaynaklara odaklanır. Dolayısıyla tükenen kaynakların en az düzeyde kullanımına dayanan ekonomik kalkınmadır. Türkiye'de özel sektör, milli gelire sunduğu katkı, sağlamış olduğu istihdam, yapılan yatırımlarının boyutu, uluslararası ticarette oynadıkları rol ile Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nin sağlanmasında büyük bir aktördür. Bu çalışmada ilk olarak sürdürülebilirlik olgusunun tarihi ve yıllar içinde meydana gelen değişimi ile gelişmeleri özetlendikten sonra öncelikle ülkemizin ve özel sektörün konuya yaklaşımına değinilmiştir. Dünyanın geldiği noktada; devletleri, bireyleri ve işletmeleri bir takım sorumluluklar beklemektedir. Çalışmada Alüminyum Sektörü özelinde konu irdelenmiş olup ardından Alüminyum Sektörü'nde ISO 500'de yer alan bir işletmede konuyla ilgili anket çalışması yapılarak sürdürülebilirlik kavramının işletmede görev alan yöneticilerin gözünden değerlendirilmesi yapılmıştır. Çıkan sonuçlar SPSS programı ile analiz edilmiştir ve öncelikle işletmelere ardından tüm sorumlulara tavsiyelerde bulunulmuştur. Bu alanda sektörel ve işletme bazlı çalışmalar henüz yapılmadığı için literatüre katkı sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainable development emerged in the 1970s as a compromise between sustained economic growth and nature conservation, when current economic development policies were not sufficient for an ecologically sustainable and socially equitable system all over the world. Sustainable development, which was originally used to respond to environmental concerns, has expanded over time to include social and economic perspectives. Thus, it can be said that sustainable development is an effort to combine social and economic issues with ecological concerns. Sustainability takes full account of the environmental consequences of economic activities. focuses on the use of renewable resources. Therefore, it is economic development based on the minimum use of depleted resources. The private sector in Turkey is a major actor in achieving the Sustainable Development Goals, as it contributes to the national income, provides employment, offers large-scale investments, and plays a role in international trade. In this study, firstly, after summarizing the history of the concept of sustainability and its changes and developments over the years, first of all, the approach of our country and the private sector to the subject is mentioned. At the point where the world has come; States, individuals and businesses expect a number of responsibilities. In the study, the subject was examined specifically for the Aluminum Sector, and then the concept of sustainability was evaluated from the eyes of the managers working in the enterprise by conducting a survey on the subject in an enterprise in the ISO 500 in the Aluminum Sector. The results were analyzed with the SPSS program and recommendations were made primarily to businesses and then to all responsible persons.