Moda tarihinde denimli akımlar ve çağdaş tasarım uygulamaları
Denim trends and contemporary design applications in fashionhistory
- Tez No: 784603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN BERKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Anasanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çalışmada, Denim kumaşlarla üretilen, genel olarak“Blue Jean”olarak isimlendirilen giysilerin, tarihsel gelişimi irdelenmiştir. Kumaşın hammaddesinden, hazır giyim üretim aşamalarına kadar tüm proseslerinin döngü analizi yapıldı. Denim, giyim eşyası olarak kullanıldığında, sosyolojik önemi ve toplumsal yapılaşmada insanın kişiliğine ve bulunduğu dönemdeki yapılaşmaya sembolik anlamlar üstlendiği anlaşılmıştır. Sosyal yaşamın değişkenliğinin ve yüzyılda ki yaşam koşullarının; denim'in gelişimini tasarım anlamında yapılaştırdığı görülmüştür. Denimin yaşam koşulları fark etmeksizin sınıfsız giysi kavramıyla modanın her alanında yer alabileceği, her kesime hitap ettiği ve moda trendini belirlemede rol oynadığı görülmüştür. Denim üretiminin Türkiye hazır giyim ihracatında ve dünya pazarında büyük bir paya sahip olduğu bilinmektedir. Diğer ülke yapılarına uygun çağdaş tasarım uygulamaları ve modellerle denimin güncelliğini kaybetmeyeceği ve ihracatın artacağı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, its historical development, which is produced with denim fabrics, and general called“Blue Jeans”is examined. Cycle analysis of all processes from the raw material of the fabric to the production stages of read-made. It has been understood that the use of denim as clothing, its sociological importance and social structuring has symbolic meanings to the personality of the person and the structuring in the period. It has been seen that the variability of social life and the living conditions in the century have structured the development of denim in terms of design. Regardless of living conditions, it has been seen that denim can take place in every field of fashion with the concept of classless clothing, appeal to all segments and play a role in determining the fashion trend. Denim production has a big share in Turkey's ready-made clothing exports an in the world market. Denim exporting, which has a large share, is also important for our country. It has been observed that denim will not lose its currency and exports will increase with contemporary design applications and models suitable for the structures of other countries.