Gümüş nitratın rat derisi üstünde yapmış olduğu histopatolojik bulgular
Histopatologic accumulation of silver nitrate on the skin of rats
  1. Tez No: 78461
  2. Yazar: GÖKHAN BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMMER YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Yarı ağır metal olan gümüş; parenteral veya oral yol ile usun süreli ve yüksek dozlarda vücuda alındığında deride birikime yol açtığı bilinmektedir. Zaman içerisinde deride biriken bu maddenin etkisi, morfolojik olarak deride lekelenmeler şeklinde kendini belli eder ki; bu da tipik Argyria belirtisi olarak nitelendirilir. Bu amaçla deneyimizde distile su ile homojeniz e edilmiş 4000, 6000 ve 8000 ppm Gümüş nitrat solüsyonları; her bir deney grubunda toplam 10 adet, seksüel matür dişi, Spraque-dawley ırkı albino Rat kullanılarak, 14 gün süreyle, günde 1 mililitre olmak koşulu ile, deney hayvanlarına oral (Gavaj ) yol ile verilmiştir. Kontrol grubu hayvanlarına ise; deney hayvanlarıyla aynı stresi yaşamaları için aynı süre içinde ve aynı miktarda distile su yine aynı yolla enjekte edildi. Bu süre ve dozlarda yapılan çalışmada; deney guruplarına ait hayvanların derilerinin morfolojik olarak incelenmesi sonucunda, Argyria belirtisi sayılabilecek herhangi bir lekelenme veya pigmentasyon göze çarpmamış, fakat derilerinin histolojik incelenmesi yapıldığında ise gümüş birikimi gözlenmiştir. Bu birikim; tipik Argyria başlangıcı olarak nitelendirilmiş olup, daha yüksek dozlarda veya daha uzun sürelerde deney hayvanlarına deneyde kullanılan gümüş solüsyonları uygulandığında Argyria belirtisi olarak beliren deride görülen lekelenmeler veya pigmentasyona bu birikimin yol
Özet (Çeviri)
Silver is a semi-heavy element which when taken with oral or parental at a high dose and long time will do cuntaneousal accumulation. The effect of this element accumulation by time period demonstrates in the morphology of skin as spots. This spots known as typical argyria symptoms. For this aim, in our study 4000, 6000 and 8000 ppm of Silver nitrate was dissolved in sterile distilled water, for each dose level total 10 sexual mature female (Spraque dawley) a strain of albino rat were employed. The animals were treated once daily via oral (gavaj) route for 14 consecutive days. The age and sex matched control (negative control) animals were treated daily via oral (gavaj) route only with the same dose of sterile distilled water given to experimental animal groups, (negative control, experimental) animals were fed and killed following the same schedule. The treated and control (both negative and experimental) animal skin cells were isolated and investigated. The results of dose or time-response study showed that no morphological pigmentation or spot, which may symptom of argyria, were investigated. But the histological investigation of skins demonstrated Silver accumulation. This accumulation was evaluated as the initiation of typical argyria. If animals will treat with Silver solution with more high dose or for more long time spots or pigmentation which are the symptoms of argyria may be occur.