Bazı okzolo (4, 5-b) piridin türevlerinin proton alma ve hammett ilişkilerinin yarı deneysel yöntem ile teorik olarak incelenmesi
- Tez No: 78460
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EROL AÇIKKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bazı okzolo[4,5-b]piridin türevlerinin termodinamik özellikleri yan deneysel ( semi-empirik ) yöntemlerle teorik olarak hesaplanmış ve literatürdeki deneysel verilerle olası paralellik araştırılmıştır. Bunun için Yarı deneysel ( semi-empirik ) hesaplamalarla bulunan moleküllerin oluşum ısısı, protonlanma enerjileri ve deneysel olarak bulunmuş asitlik sabitleri ile olan paralellik araştırılmış ve aralarında bir uyum bulunmuştur. Oluşum ısısı ve entropi değerleri, sırasıyla gaz fazı ve sıvı faz hesaplamalarında kullanılmıştır. Bu değerlerin deneysel olarak bulunmuş asitlik sabitleri ile aralarındaki uyum incelenmiştir. Okzolo[4,S-b]piridin türevlerinin tautomerik dengeleri hesaplanan mol fraksiyonları kullanılarak incelenmiş, denge yönünün molekül üzerindeki sübstitüentlere ve ortamın gaz faz veya sıvı faz durumuna göre değiştiği saptanmıştır. Okzolo[4,5-b]piridin türevlerinin protonlanma merkezleri hesaplanan proton afinite değerleri ve mol fraksiyonları kullanılarak bulunmuş, deneysel değerler ile uyumu incelenmiştir. Teorik olarak hesaplanan pKa değerleri kullanılarak, sübstitüent etkileri incelenmiş ve literatür değerleriyle uygunluğu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work thermochemical properties of some oxazolo[4,5-b]pyridine derivatives were computed by using semi-empirical methods and the obtained results were evaluated by searching possible correlation with the experimentally obtained properties. To realize the values of heat of formation of molecules protanation energies were studied obtained by semi-emprical calculations. A paralellelizm between the experimantally obtained acidity constants, pKa and calculated thermodynamics properties were found. Heat of formation and entropy values were used in gas phase and liquid phase respectively and correlation between these values and experimantally obtained acidity constants were searched. The tautomeric equilibriuma of oxazolo[4,5-b]pyridine derivatives were studied by using mole fractions. It was found that the value of equilibrium constant depends on the substituent on molecule as well as the phase. Protanation centres of oxazolo[4,5-b]pyridine derivatives were obtained by using calculated proton affinity values, mole fractions and the correlation between these values and experimental values were studied. The effects of substituents were searched by using the computed pKa values and the suitibility of these pKa values to literature values were discussed.