Malationun açık arazide yaşayan cüce kertenkele (Lacerta parva, Boulenger 1887) üzerine etkileri
The Effects of dwarf lizard (Lacerta parva, boulenger 1887) on the open ground by the malathion
  1. Tez No: 78462
  2. Yazar: TÜLİN KARADUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL ÖZELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ülkemizdeki tarımsal mücadele çalışmalarında yaygın olarak kullanılan ve bilinçsizce tüketildiğinde ekolojik dengeyi bozan pestisitlerden malationun 1 mg/kg, 2 mg/kg ve 3 mg/kg dozları; 16 hafta süreyle cüce kertenkelelere {Lacerta parva, Boulenger 1887), açık arazide ve oral yolla uygulanmıştır. Deney süresince kertenkelelerin ağırlıkları haftalık olarak kaydedilmiştir. İlaç uygulanan gruplardaki hayvanların yaşam sürelerinin, ilaçsız gruplara göre oldukça azaldığı belirlenmiştir. Morfolojik incelemeler sonucunda kertenkelelerin hareketlerinde yavaşlama ve hızla ağırlık kaybedenlerde yeme karşı isteksizlik gözlenmiştir. Anatomik incelemeler karaciğer, böbrek ve incebarsakta yapılmış ve bu organlar çevresinde yağlanmanın fazla olduğu görülmüştür. Histopatolojik incelemeler de aynı organlar üzerinde yapılmış ve çeşitli tahribatlar saptanmıştır. Bu etkiler karaciğerde; yağlı dejenerasyon, sinuzoidal ve portal alan hiperemisi ve hepatositlerde nekroz şeklindedir. İncebarsaklarda, apikal sitoplazmada yağlı dejenerasyonlar, tek katlı prizmatik epitelde metaplazik değişiklikler ve tek katlı epitelden çok katlı epitele doğru değişimler gözlenmiştir. Böbrekte ise bozulmuş tübüler epitel, tübüllerde parankimal ve vakuoler dejenerasyonlar şeklindedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 1 mg/kg, 2 mg/kg and 3 mg/kg doses of malathion which is a commonly used pesticide in agricultural control in our country and which destroys the ecologic balance of nature, when used unconsciously, had been applied to dwarf lizards (Lacerta parva, Boulenger 1887) orally in open air for 16 weeks. During this experiment the weights of the lizards were recorded at weekly intervals. Statistically it has been found that the life span of the groups of lizards which were given the drug decreased in comparison with the groups of lizards which weren't given the drug. At the end of the morphological studies slowing down of the movements and having no appetite on the fast weight loosing lizards were observed. The anatomical investigations were made on liver, kidney and small intestine, and increased fatness around them was observed. The histopatological investigations were made on the some organs and several damages were found. The effects of these damages were; fatty degeneration, hyperemia in sinusoid and portal areas, and necrosis in hepatocytes in liver; fatty degenerations on apical cytoplasm, metaplasic degenerations on simple prismatic epithelium and degenerations from single epithelium to stratified epithelium in small intestine and degenerated tubular epithelium, paranchimal and vacuoler degenerations in tubuls in Kidney.