İç mimarlık eğitiminde karma gerçeklik teknolojisiyle sunum yöntemi
Presentation method with mixed reality technology in interior design education
  1. Tez No: 784615
  2. Yazar: SENA TOMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEN ODABAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Mimarlık, iç mimarlık, endüstriyel tasarım ve grafik tasarım gibi lisans eğitimi verilen birimlerde öğrenciler tarafından tasarlanan bilgi içeriklerinin, jüri önünde öğrenci tarafından etkili ve başarılı olarak sunulması önem arz etmektedir. Bu durum, öğrencinin, lisans sürecinde edindiği bilgi birikimi ve deneyimleri ile tasarım problemini amaçlanan özellikte, yeterlikte ve nitelikte başarılı olarak tamamlayabilmesiyle ilgilidir. Mimari görselleştirme yöntemleri geleneksel ve dijital olmak üzere iki ana grupta toplanabilir. Günümüzde sürdürülen iç mimarlık eğitiminde hem geleneksel hem de dijital yöntemlerle görselleştirme ve bir temsil aracı olarak sunum yöntemleri karma olarak sürdürülmektedir. Yakın zamanda geliştirilen, ulaşılabilirliği kolaylaşmaya ve kullanımı yaygınlaşmaya başlayan karma gerçeklik teknolojisinin, görselleştirme ve sunum yöntemlerinden biri olarak iç mimarlık eğitimindeki potansiyellerinin irdelenmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada iç mimarlık eğitimi sürecinde stüdyo dersleri kapsamında karma gerçeklik teknolojilerinin bir görselleştirme ve sunum yöntemi olarak eğitim sistemine entegre edilmesinin avantajları ve dezavantajları araştırılmıştır. Türkiye, ABD ve Avrupa'da bu teknolojiyi eğitim sürecine dâhil etmiş olan üniversiteler tespit edilmiştir. Bu üniversitelerdeki öğretim elemanlarının ve öğrencilerin; görüşlerinden yola çıkarak öğrencilerin, etkileşimli ve gerçek zamanlı sanal bir ortamda projesiyle ile ilgili eksiklik ve hatalarına ilişkin farkındalık düzeylerinin artırılabileceği ve olası sorunlara zamanında ve doğru bir şekilde çözüm önerisi geliştirebileceği, sektörel düzeyde ve bu yönde gelişme eğilimi gösteren sisteme adaptasyonlarına, hazırbulunuşluk düzeylerine ve akademik kazanımlarına böylece daha fazla katkı sağlanabileceği ve ayrıca karma gerçeklik teknolojileri kullanılarak yenilikçi ve gelecekçi yaklaşımlarla temsiliyeti ve sunumu yapılan projenin, kullanıcıya etkileyici, sürükleyici ve kuşatıcı bir deneyim sunabileceği öngörülebilir.
Özet (Çeviri)
It is important that the information content designed by the students in departments such as architecture, interior architecture, industrial design and graphic design is presented effectively and successfully by the students in front of the jury. This situation is related to the student's ability to successfully complete the design problem with the intended feature, competence and quality, with the knowledge and experience gained during the undergraduate period. Architectural visualization methods can be grouped into two main categories, traditional and digital. In today's interior architecture education, visualization with both traditional and digital methods and presentation methods as a representation tool are carried out in a mixed manner. As one of the visualization and presentation methods interior architecture, it is important to examine the potentials of mixe reality technology, which has recently been developed and which has become easily accessible and widely used. In this study, the advantages and disadvantages of integrating mixed reality technologies into the education system as a visualization and presentation method within the scope of studio courses in the interior architecture education process were investigated. Universities which have included this technology in the education process in Türkiye, USA and Europe were identified. Based on the opinions of the lecturers and students at these universities, it can be said that in an interactive and real-time virtual environment, it is possible to increase students' awareness of their deficiencies and mistakes related to their project and to offer solutions to potential problems in a timely and accurate manner, thus improving their adaptation to the system at the sectoral level and tending to develop in this direction, their readiness level and academic achievements. It can also be predicted that the project, which is represented and presented with innovative and futuristic approaches by using mixed reality technologies, will provide an impressive, immersive and encompassing experience to the user.