7E öğrenme modelinin yabancı dil öğretiminde öğrencilerin akademik başarı, eleştirel düşünme becerileri ve öz düzenleme becerilerine olan etkileri: Karma bir çalışma
The effects of 7E learning model on students' academic achievement, critical thinking skills and self-regulating skills in teaching foreign language: A mixed method study
- Tez No: 784628
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL CENGİZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırma ile yabancı dil olarak İngilizce öğretiminin 7E öğrenme modeline dayalı olarak öğretilmesi ve bu öğretim sonucu öğrencilerin akademik başarı, eleştirel düşünme ve öz düzenleme becerilerine olan etkileri ortaya konmak istenmiştir. Araştırma 2021-2022 öğretim yılı ikinci döneminde Nevşehir Kozaklı ilçesinde bulunan Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu 5/A şubesindeki 15 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma hem nitel hem nicel veri toplama yöntemlerinin kullanıldığı karma bir çalışmadır. Araştırmanın nicel boyutunda ön test- son test tek deney gruplu zayıf desenli deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın nitel kısmı ise fenomenolojik çalışma olarak tasarlanmıştır. Araştırma kapsamında MEB İngilizce Dersi Müfredatında yer alan 5. Sınıf 6. Ünitesi“Heatlh”konusu deney grubunda 7E öğretim modeli ile 6 hafta boyunca işlenmiştir. 7E Öğretim Modeli basamakları olan; merak uyandırma, keşfetme, açıklama, genişletme, ilişkilendirme, değiştirme ve değerlendirme aşamaları farklı yöntem ve teknikler kullanılarak takip edilmiştir. Araştırmanın nicel veri toplama araçları; öğrencilerin işlenen üniteye dair başarılarını ölçmek adına araştırmacı tarafından hazırlanan 40 soruluk Akademik Başarı Testi, daha önce geçerlik ve güvenirliği test edilen Öz Düzenleme Becerileri Ölçeği ve Eleştirel Düşünme Becerileri Ölçeği, nitel veri toplama aracı olarak ise araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış öğrenci görüşme formlarından oluşmaktadır. Akademik başarı testi ve diğer ölçekler deney grubuna uygulama öncesi ön test, uygulama sonrasında son test olarak uygulanmıştır. Ayrıca araştırma sonunda deney grubu ile 7E modeli hakkındaki görüşlerini almak için yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel verilerinin analizinde ilişkili grup t-testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi, nitel verilerinin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları 7E öğrenme modeli ile İngilizce dersi işlenen deney grubu öğrencilerinin akademik başarı, eleştirel düşünme becerileri ve öz düzenleme becerilerinin olumlu yönde geliştiğini göstermiştir. Ayrıca görüşme formlarından elde edilen bulgular öğrencilerin derse karşı olumlu tutum geliştirdiğini ve bunun da akademik başarıyı ve öz düzenleme becerilerini geliştirdiğini göstermektedir. Bu doğrultuda yabancı dil öğretmenlerine derslerinde yapılandırmacı yaklaşım temelli 7E modelini daha sık kullanmaları önerilmektedir. Bu modelin diğer derslerde kullanılmasının da öğrencilerin tutum başarı ve öz düzenleme becerilerini geliştireceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effects of 7E learning model through foreign language teaching on students' academic achievement, critical thinking and self-regulating skills. The research has been conducted with 15 fifth grade students from Mehmet Akif Ersoy Secondary School in Kozaklı, Nevşehir, in second semester of 2021-2022 education year. This research is a mixed model which is used both qualitative and quantitative methods. In the quantitative dimension of the study, a weak patterned experimental design with a pretest-posttest single experimental group was used. The qualitative part of the research was designed as a phenomenological study. With this research 6th unit of 5th graders“health”subject which is in English Language Program of MEB has been taught by using 7E learning model for 6 weeks. With the steps of 7E learning model consisting of engage, explore, explain, elaborate, extend, exchange and evaluate, different teaching strategies and techniques has been used in each step of the study. These are demonstration, jigsaw, role-play, 6 thinking hats and station techniques. As quantitative data collection tools: Academic Achievement Test on the subject matter, which is prepared by the researcher and consists of 40 questions, Critical Thinking Skills Scale and Self-Regulating Skills Scale which were provided validity and reliability before, have been used. As a qualitative data collection tool, semi-structured interview has been used. Academic Achievement Test and other scales has been implemented before the application as a pre-test and at the end of the application as a post-test. Semi-structured interview has been implemented at the end of the study. The data has been analyzed by using related group T-Test and Wilcoxon Signed Ranks test according to the normality distributions. The results of the study revealed that 7E learning model improved the students' academic achievement on language, critical thinking and self-regulating skills. In addition, the findings obtained from the interview forms showed that students develop a positive attitude towards the course, which in turn improves their academic success and self-regulation skills. In this direction, it is recommended that foreign language teachers use the constructivist approach-based 7E model more frequently in their lessons. It is predicted that using this model in other courses will also improve students' attitude, achievement and self-regulation skills.