Gammarus plex'te çeşitli çevresel kirleticilerin meydana getirdikleri enzimsel değişiklikler
Enzymatical alterations are revealed by varius of the environmental dirties in the gammarus pulex
- Tez No: 78464
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. MEHTAP KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
DT-diaforaz protrombin sentezinde K vitaminine bağlı protein dekarboksilasyonunda rol alır. Kinonların toksisitesinin önlenmesinde de rolleri vardır. Aquatik canlıların bu kinonoid kirleticilerle karşılaştıklarında DT-diaforaz önemli bir rol oynamaktadır. Balıklarda ksenobiyotik kirlilik kirlilik için bir biyomarker olarak çalışılmış, daha önce herhangi bir balık türü için karakterize edilememiştir Bu çalışmalarda omurgasız canlılardan Gammarus pulex.' lerde bulunan DT- diaforazın kurşun ile olan inhibisyonu araştırılmıştır. Gammarus pulex.' lerin DT-diaforaz aktivitesini ölçmek için farklı dozlarda Pb. konsantrasyonları 96 saat. muamele edildi. Deneyler sonunda Dozlara göre enzim aktivitesinde azalmanın olduğu görülmüştür. DT-diaforaz aktivitesinin, organizmaya giren farklı bir maddeye karşı nasıl değiştiğini görmek için yeni bir deney yapıldı. Bu deneyde kinoksalin kullanıldı.. Kinoksalin' in farklı dozlarıyla 96 saat. muamele edilen Gammarus pulex.' lerin DT- diaforaz aktivitesinde azalmanın olduğu görülmüştür. Enzim aktivitesi nmol. DCPIP /mg. protein /dakika olarak tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
DT-diaforaze is to play a role to be dekarboxlation K vitamin-bonded of the protein in protrombine synthersis and prevent to the toxicity of quinones. If the aquatik alives meet with these quinonoid dirties, DT-diaphorase can play role. Ksenobiotiks dirtness had studied a biomarker in the fishes, but it hadn' t been caracterize to whatever first spicies In this study, it had invertigatet to inhibition that DT-diaphorase was its related lead that was founded in Gammarus pulex. from invertebrate olives. As the DT-diaphorase of activity measure in Gammarus pulexes, they treatmented to 96 hours these Pb concentrations in different doses had seen that it was a decrease in enzyme activity İt has studied a new experment to see how DT-diaphorase of activity changed against a diffent matter that get in to organism. İn this study, used Kinoksalin when These Gammarus pulex. treatmented a 96 hours with different dosses of kinoksaline, it had seen that they has decrased in DT-diaphorase activity. This Enzyme activity had determinated nmol DCPIP/ mg. protein.