Gammarus pulex (Crustacea:Amphipoda)'te bazı DNA ve protein analizleri
Some DNA and protein analysis for Gammarus pulex (Crustacea:Amphipoda)
- Tez No: 269677
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ ALANYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Gammarus'lar hem ekonomik hem de sucul indikatör özelliği olan canlılardır. Bu çalışmada Gammarus cinsine ait Gammarus pulex'te çeşitli moleküler teknikler kullanılması bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu amaçla öncelikli olarak genomik DNA izolasyonu yapılmıştır. İzole edilen genomik DNA'nın kalitesini ve saflığını belirlemek için spektrofotometrik ve elektrofotometrik yöntemlerle analizi yapılmıştır. Bu analizler örneklerin PCR için kullanılabilirliğini göstermiştir. Evrensel primerler kullanılarak kurulan PCR reaksiyonunda bantlaşmaların olduğu görülmüştür. Ayrıca Gammarus pulex'ten protein izolasyonu yapılmıştır. İzole edilen proteinler SDS-Page ile görüntülenmiştir. Protein izolasyonları sonucunda 9 Gammarus pulex'in aynı protein konformasyonunu gösterdiği belirlenmiştir. Bu sonuç DNA ve proteinlerin türler arasındaki ilişkiyi ortaya koyabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Gammarus has both economical and aquatic indicator properties. The aim of this study was to use different molecular tecniques for Gammarus pulex belonging to Gammarus species. First of all, genomic DNA was isolated. Spectrophotometric and electrophotometric methods were used to analyse quality and purification of isolated DNA. This analyses showed that these samples could be used for PCR. DNA band pattern was obtained with universal primers by PCR. Furthermore, protein isolation was also performed for Gammarus pulex. Isolated protein samples were analysed by SDS-PAGE. 9 Gammarus pulex individuals had the same protein conformation. These results showed that DNA and protein can be used to detect the relationship between species.