Kadınların üriner inkontinansa ilişkin tutumları ile sağlık arama davranışları arasındaki ilişki
The relationship between women's attitudes towards urinary incontinence with health seeking behaviors
- Tez No: 784675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEREN DAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışmada kadınların üriner inkontinansa ilişkin tutumları ile sağlık arama davranışları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma kesitsel tiptedir. Örneklemi 15.02.2021-15.06.2021 tarihleri arasında Akdağmadeni İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Müftülüğüne bağlı kurslara katılan 430 kadın oluşturmuştur. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Üriner Semptom Profili (ÜSP), Üriner İnkontinans Davranış Skalası (ÜİDS) ve Sağlık Arama Davranışı Ölçeği (SAD) ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistik ölçütleri, tek yönlü varyans analizi, bağımsız örneklem t testi ki-kare testi ve pearson kolerasyon analizi kullanılmıştır. Kadınların %23,3'ü inkontinans yaşamaktadır. ÜSP toplam puan ortalaması inkontinans yaşayan kadınlarda 11,55±5,75 iken inkontinans yaşamayanlarda 3,56±3,58 dir. İnkontinans yaşayan kadınların ÜSP toplam ve alt boyut puan ortalamaları inkontinans yaşamayanlardan anlamlı düzeyde yüksektir. ÜİDS puan ortalaması inkontinansı olan kadınlarda 44,21±4,86; inkontinası olmayanlarda ise 46,48±5,22'dir. SAD toplam puan ortalaması inkontinans yaşayan kadınlarda 41,56±6,51 iken inkontinans yaşamayanlarda 44,13±6,47 dir. İnkontinansı olmayan kadınların ÜİDS ve SAD puan ortalamaları inkontinansı olan kadınlardan daha yüksektir. Üriner inkontinans yaşayan kadınlarda ÜSP toplam puanı ile ÜİDS puanı arasında düşük düzeyde, negatif yönlü, anlamlı ilişki (r=-0,220; p=0,028) saptanmıştır. Kadınlarda ÜİDS ile SAD toplam ve alt boyutlardan online ve profesyonel sağlık arama arasında zayıf düzeyde, pozitif yönlü, anlamlı ilişki (sırasıyla r=0,291; p=0,000; r=0,165; p=0,001; r=0,114; p=0,018) saptanmıştır. Sonuçta; kadınların yaklaşık dörtte birinde üriner inkontinans görülmektedir. Üriner inkontinansı olan kadınların üriner semptomları artıkça inkontinansa ilişkin pozitif tutumları azalırken inkontinansa ilişkin pozitif tutumları artıkça üriner semptomları azalmaktadır. Kadınların inkontinansa ilişkin pozitif tutumları artıkça SAD da artmaktadır. Bu sonuçlar doğrultusunda kadınların inkontinansa ilişkin bilgi ve pozitif tutumlarını geliştirmek için eğitim programlarının düzenlenmesi, danışmanlık yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study's objective was to assess how women's perceptions concerning urine incontinence and behaviors related to health seeking interacted. The study is cross-sectional in nature. 430 women who took classes offered by the Akdamadeni District Directorate of National Education and the District Mufti between 15.02.2021 and 15.06.2021 made up the sample. Urinary Symptom Profile (USP), Urinary Incontinence Behavior Scale (UIBS), and Health Seeking Behavior Scale (HSBS) were used to collect data. Descriptive statistics, one-way analysis of variance, independent sample t-test, chi-square test, and Pearson's correlation analysis were utilized in the evaluation of the data. Among women, incontinence affects 23.3% of them. The mean total score of the USP is 3.56±3.58 in women who do not have incontinence, compared to 11.55±5.75 in women who do. Women who had incontinence had considerably higher overall and sub-dimension mean ratings than women who did not. Women with incontinence had a mean UIBS score of 44.21±4.86; women without incontinence had a mean UIBS score of 46.48±5.22. Women with incontinence had a mean SAD total score of 41.56±6.51 while women without incontinence had a mean SAD total score of 44.136.47. Women without incontinence have higher mean UIBS and HSBS scores than women who do. The total USP score and the UIBS score were found to have a weak, unfavorable, and statistically significant connection (r=-0.220; p=0.028) in women with urine incontinence. The total and sub-dimensions of women's UIBS and HSBS scores for obtaining professional and online health care showed a modest, positive, and significant correlation (r=0.291; p=0.000; r=0.165; p=0.001; r=0.114; p=0.018, respectively). After all, urine incontinence affects about 25% of women. Women who experience urine incontinence see an increase in their urinary symptoms as well as a decrease in their favorable views toward incontinence as those attitudes rise. HSBS rises in tandem with women's evolving attitudes toward incontinence. According to these findings, it is advised to set up counseling and training programs to increase women's awareness of and favorable views concerning incontinence.