Pandemi döneminde doğum sonu dönemdeki kadınların telesağlık ile ilgili görüş ve beklentileri
Opinions and expectations of postpartum women in the pandemic period about telehealth
  1. Tez No: 784683
  2. Yazar: FATMA AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ERGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, pandemi döneminde doğum sonu dönemde olan kadınların telesağlık ile ilgili görüş ve beklentilerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Çalışma verileri güç analizi ile belirlenen sayı baz alınarak Yozgat Şehir Hastanesi'nde doğum yapmış 108 kadından toplanmıştır. Verilerin toplanmasında, ''Tanıtıcı Özellikler Soru Formu'', ''Telesağlık Uygulamaları ile İlgili Görüşlerin Belirlenmesine Yönelik Soru Formu'' ve ''Kadınların Telesağlık Uygulamaları ile İlgili Beklentilerinin Belirlenmesine Yönelik Soru'' kullanılmıştır. Veri toplama aşaması iki temasta gerçekleşmiştir. Birinci temas 11.05.2021 ve 30.06.2021 tarihleri arasında Yozgat Şehir Hastanesi'nde gerçekleşmiştir. Bu temasta sadece kadınlara çalışma hakkında bilgi verilerek çalışmaya katılmayı kabul ettiklerine dair onam ve iletişim bilgileri alınmıştır. İkinci temas 27.06.2021 ve 13.08.2021 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. İkinci temasta doğum sonu 42 günü doldurmuş kadınlar telefon ile aranarak veriler toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ki kare ve Fisher's Exact testine bakılmıştır. Kadınların sadece %7.4'ü sağlık hizmetlerinin telefon ve benzeri araçlar ile gerçekleştirilemeyeceğini ifade etmiştir. Kadınların %95.4'ü telesağlık uygulamasının kullanılmasının faydalı olacağını, %94.4'ü uygulamalarının kolaylık sağlayacağını ve %28.7'si engel oluşturacağını düşündüğü belirlenmiştir. Kadınların %10.2'si telesağlık uygulamalarını kullanmak istemeyeceğini ifade etmiştir. Çalışma sonucunda kadınların telesağlık uygulamasında en çok meme ile ilişkili problemlerin çözümü(%49.1), en az ise oranla aktivite planlaması ve eş ile değişen rollerde oluşan çatışmalarda danışmanlık(%15.7) konularında hizmet beklentileri olduğu bulunmuştur. Yenidoğan ile ilgili olarak en çok gaz sancısının giderilmesi(%71.3), en az bebekte uykusuzluk, besin alerjisi, göbek bağı, kilo kontrolü ve protein alerjisi(%0.9) konularında telesağlık hizmeti alma beklentileri olduğu belirlenmiştir. Doğum sonu döneme ilişkin bakım beklentilerini karşılayabilecek bir telesağlık hizmetinin sunulması durumunda pandemi vb. afet dönemlerinde kadınlar tarafından kullanımının mümkün olacağı sonucuna varılmıştır. Aynı çalışmanın daha büyük örneklemlerde ve olağanüstü durumlar dışında tekrarlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive type in order to determine the opinions and expectations of women in the postpartum period during the pandemic period regarding telehealth. Study data were collected from 108 women who gave birth in Yozgat City Hospital based on the number determined by power analysis. In collecting the data,“Descriptive Characteristics Questionnaire”,“Question Form for Determining Opinions on Telehealth Applications”and“Question for Determining Women's Expectations Regarding Telehealth Applications”were used. The data collection phase took place in two contacts. The first contact took place in Yozgat City Hospital between 11.05.2021 and 30.06.2021. At this contact, only the women were informed about the study and their consent and contact information were obtained regarding their consent to participate in the study. The second contact was realized between 27.06.2021 and 13.08.2021. In the second contact, the data were collected by calling the women who completed 42 days after the birth by telephone. Number, percentage, chi-square and Fisher's Exact test were used to evaluate the data. Only %7.4 of women stated that health services cannot be provided by telephone and similar tools. It was determined that %95.4 of the women thought that the use of telehealth application would be beneficial, %94.4 thought that their application would provide convenience and %28.7 thought that it would create an obstacle.% 10.2 of women stated that they would not want to use telehealth applications. As a result of the study, it was found that women had service expectations in telehealth practice mostly in the solution of breast-related problems (%49.1), and at least in activity planning and counseling (%15.7) in conflicts with the spouse in changing roles. Regarding newborns, it was determined that they expected to receive telehealth services mostly for the relief of gas pain (%71.3) and at least for insomnia, food allergy, umbilical cord, weight control and protein allergy (%0.9). In case of providing a telehealth service that can meet the care expectations for the postpartum period, pandemic etc. It was concluded that it would be possible to use it by women during disaster periods. It is recommended that the same study be repeated in larger samples and except in extraordinary circumstances.