Hemşirelerin covıd-19 tükenmişlik düzeyleri ile bütüncül hemşirelik yeterlilikleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
The relationship between the covid-19 burnout levels of nurses and their holistic nursing competencies
- Tez No: 784715
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışma hemşirelerin Covid-19 tükenmişlik düzeyleri ile bütüncül hemşirelik yeterlilikleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Materyal ve Metot: Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tasarımda yapılmıştır. Araştırmanın verileri 1 Ağustos 2021- 9 Eylül 2021 tarihleri arasında toplanmıştır. Çalışmaya İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin tüm kliniklerinde çalışan, çalışmayı kabul eden 468 hemşire katılmıştır. Araştırmanın verileri yüz yüze görüşme yöntemi ile sağlanmıştır. Hemşirelere Hemşire Sosyodemografik Bilgi Formu ile Covid-19 Tükenmişlik Ölçeği ve Bütüncül Hemşirelik Yeterlik Ölçeği (BHYÖ) uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Independent Samples t testi, One-Way ANOVA testi, Pearson Korelasyon Analizi, Basit Lineer Regresyon Analizi kullanılmıştır. Bulgular: Hemşirelerin yaş ortalamasının 25.45±2.27 (min:22, maks:47 yıl) olduğu, %72.2'sinin mesleğini sevdiği, %62.4'ünün haftalık ortalama 51 saat ve üzerinde çalıştığı, %59.6'sının pandemi sırasında ailesinden uzak yaşadığı belirlenmiştir. Covid-19 Tükenmişlik Ölçeği toplam puan ortalaması 36.36±9.51 (min:10, maks:50) ve BHYÖ toplam puan ortalaması 194.27±35.71 (min:93, maks:252) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out to determine the relationship between the Covid-19 burnout levels of nurses and their holistic nursing competencies. Materials and Methods: The research was conducted in descriptive and cross-sectional design. The data of the study were collected between August 1, 2021 and September 9, 2021. The sample consisted of 468 nursing accepting to work participated in the study and working in all clinics of Istanbul Başakşehir Çam and Sakura City Hospital. The data of the research were provided by face-to-face interviews method. Nurses Sociodemographic Information Form, Covid-19 Burnout Scale and Holistic Nursing Competence Scale (HNCS) were applied to nurses. Independent Samples t test, One-Way ANOVA test, Pearson Correlation Analysis, Simple Linear Regression Analysis were used to evaluate the data. Results: It was determined that the mean age of the nurses was 25.45±2.27 (min:22, max:47 years), 72.2% of them liked their profession, 62.4% of them worked a mean of 51 hours or more per week, and 59.6% of them lived away from their families during the pandemic. The Covid-19 Burnout Scale and The HNCS had a total score mean of 36.36±9.51 (min:10, max:50) and 194.27±35.71 (min:93, max:252), respectively.