Eskişehir bölgesi betonlarında ısıl işlem uygulaması
Accelerated curing application at the Eskişehir area
  1. Tez No: 78473
  2. Yazar: BOĞAÇHAN ŞENGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER BEKİR TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
IV ÖZET Tüm dünyada olduğu gibi Eskişehir'de de son yıllarda hazır beton üretimi hızlı bir gelişim göstermiş ve beton tüketicilerinin büyük bir çoğunluğu hazır betonu tercih etmeye başlamışlardır. Ancak üretilen hazır betonun teknik kurallara uygun kalite kontrol mekanizmaları aynı hızla geliştirilememiş bunun sonucunda da sık sık kalitesiz üretimlerle karşılaşılmış, hazır beton üreticileri ile tüketicileri arasında problemler yaşanması engellenememiştir. Beton kalitesinin belirlenmesi için yönetmeliklerde 28 nci günde beton basınç dayanımının bulunması önerilmektedir. İçinde yaşadığımız çağda yapılarda kullanılan beton miktarı ve döküm süreleri göz önüne alınırsa, beton kalitesinin 28 gün sonra tespit edilebilmesi özellikle kötü kalitede beton dökülmüş ise oldukça üzücü sonuçlar doğurabilmektedir. Beton kalitesinin erken ve yeterli güvenilirlikle belirlenebilmesi beton karışımlarında gereken değişikliklerin hemen yapılabilmesini sağlayacak ve sonradan ortaya çıkacak onarım gibi olası pahalı çözümleri ve gecikmeleri önleyecektir. Bu çalışmada KÇ 32.5, TÇ 32.5 ve PÇ 32.5 çimentoları ile dörder farklı dozajda üretilen beton numuneleri, 24 saat 35 °C sıcak su kürü, 24 saat 35 °C kabinet kürü,3.5 saat kaynar su kürü, 7 ve 28 gün 20 °C normal kür uygulamaları yapılmış ve elde edilen dayanımlar arasında regresyon analizleri yapılarak ilişkiler verilmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar, 3.5 saat kaynatma yönteminin en ekonomik ve uygulanabilir yöntem olduğunu, bu yöntem ile çimento cinsi ve dozajına bağlı olarak 28 günlük basınç dayanımının % 35-40'ı civarlarında bir erken dayanım kazanılabileceğini ve erken dayanım kazandırılmış beton numunelerinin 28 günlük dayanımlarının belirlenebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Like all over the world, ready-mixed concrete technology is grown up rapidly in Eskişehir, too. Most of the constructors begin to prefer ready-mixed concrete. Because of the technically test methods for ready-mixed concrete is not developed at the same speed it's always available to see poor quality concretes. So, this is the begining of the problems between ready-mixed concrete manufacturers and customers. The criterion of the quality of concrete is, and has always been, the 28-day compressive strength of concrete under laboratory conditions. If we think amount of concrete which is made for a construction, It is very clear to determining concrete quality after 28 days is a problem for rapid methods of construction. An early determination of concrete strength with satisfactory reliability will allow necessary modification to be made in the design of concrete mixes, thus eliminating costly delays. We made concrete specimens with KÇ 32.5, TÇ 32.5 and PC 32.5 cements with four different cement amounts for each cement type and three different accelerated strength methods applied to specimens as 24 hours 35 °C warm water curing, 24 hours 35 °C cabinet curing, 3.5 hours boiling water curing, 7 and 28 days 20 °C standard curing. Results obtained from accelerated cured specimens were all correlated with compressive strengths of 7 and 28 days of standard curing. The results which we obtained from tests showed us that the most economic and applicable method is 3.5 h boiling method and it's available to reach % 35-40 of 28-day compressive strength by using accelerated curing methods depending cement type and content. It's available to estimate 28-day compressive strength of concrete by using accelerated strength values.