Şehiriçi otobüs ulaşımında optimum durak aralığının belirlenmesi ve Eskişehirde belirli güzergahlara uygulanması
Determining optimum bus-stop distance in urban transportation and applying it on some routes in Eskişehir
- Tez No: 78472
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. KORKUT ARBERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
vuı ÖZET Bu çalışmada şehiriçi otobüs ulaşımı sisteminde, durak yerleşimi, optimum durak aralığı ve durakların diğer bazı özellikleri için araştırmalar yapılmıştır. Giriş kısmını oluşturan 1. bölümden sonraki 2. bölümde kentsel ulaşım sistemlerinin özellikleri, sınıflandırılması, karşılaştırılması ve değerlendirilmesi ile ilgili çalışmalar yer almaktadır. Otobüs ulaşım sisteminin özellikleri, otobüs öncelikli sistemler, diğer kentsel ulaşım sistemleriyle karşılaştırılması bölüm 3 'ün kapsamını oluşturmaktadır. 4. bölümde yolcuya ilişkin özellikler, durağa erişme uzaklığı, bekleme süresi, durak yeri tipleri, durak yerlerinin seçimi, durak tasarımı ve duraklarla ilgili diğer bazı özellikler incelenmiştir. Çalışma alanı olarak seçilen Kızılay-Köprübaşı mevkii (İki Eylül Caddesi üzeri) ve (19) numaralı Osmangazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi - Şirintepe ve (13) numaralı Terminal-Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi otobüs güzergahının incelenmesi, Eskişehir ili mevcut toplu taşıma sistemleri (özellikle otobüs taşıma sistemi), mevcut durak tasarımlarının değerlendirilmesi bölüm 5 'in kapsamını oluşturmaktadır. Sonuç bölümünde ise bu çalışmanın neticesi, yorumlar ve bazı öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT In this thesis, there are some investigations about optimum bus - stop distance for mass transportation of passenger traffic, bus stop spacing and some other properties of bus - stops in urban bus transportation system. The properties of urban transportation system, classification, comparison and the results of these, are in the second section of this thesis after the first entrance part. In the third section, there are the properties of bus transportation system, bus priority systems and the comparison of bus transportation system with the other urban transportation systems. The characteristics and the properties about passengers, walking distance to the bus stops, avarage boarding time, bus - stop location, design of some bus - stops and some other properties of the bus stops are investigated in the fourth part. The survey and observation on Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi - Şirintepe (line number is 19) and Terminal Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi (line number is 13) route and Kızılay - Köprübaşı zone, urban transportation system (especially bus transportation system) in Eskişehir, the summary of the main points reached after this thesis are the subjects of the fifth section. The results of this thesis, comments and some suggestions about the subjects of the thesis are in the conclusion part.