Yüksek debili atıksu arıtma tesislerinin işletmeye alınması ve işletme giderlerinin en aza indirilmesi
Operation of high debit wastewater treatment plants and minimisatich of their operatic expenditures
- Tez No: 78474
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİLGİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
IV. ÖZET İnsan ve diğer canlıların varlık ve gelişimlerini sürdürebilmeleri için gerekli şartların bütünü olan ekolojik dengenin korunması ve su, toprak, hava gibi doğal kaynaklarımı zdaki kirlilik ve bozulmaların önlenmesi yani çevre ve doğanın korunması büyük önem taşımaktadır. Son yıllarda hızlı sanayileşme ve nüfus artışı su, toprak, hava gibi doğal kaynaklarımızın kirliliğininde ürkütücü boyutlara ulaşmasına sebep olmuş ve adeta geleceğimizi tehdit eder hale gelmiştir. Bunların başında su kirliliği gelmektedir. Dünyamızın su kaynakları eskisi gibi bol ve ucuz değildir, ileriki yıllarda ve hatta şimdiden mevcut kısıtlı su kaynaklarının artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılamayacağı ve buna ilavetende su kaynaklarının kirletilmesi dolayısıyla bu sorunun dahada vahim boyutlara ulaşacağı açıkça ortadadır. Bu sebepten kirletilmiş suların arıtılması ve arıtma tesisleri günümüzün en önemli konularından biri haline gelmiştir. Arıtma tesisleri pahalı tesislerdir. Arıtma tesislerinin işletmeye alınması ve işletme giderleri tasarım kriterlerine ve seçilen prosese doğrudan doğruya bağlıdır. Bu çalışmada, yüksek debili Alanya Evsel Atıksu arıtma tesisleri ile Çerkezköy Endüstriyel Atıksu arıtma tesisleri ele alınmış ve her iki arıtma tesisinin projelendirilmesinden işletmeye alınmasına kadar olan tüm safhaları ve bu safhalarda ortaya çıkan problemler detaylı olarak incelenmiş ve buradan genellemeye gidilerek arıtma tesislerinin projelendirme ve yapımlarında dikkat edilmesi gereken hususlar ve alınması gerekli tedbirler tesbit edilerek sonuçlar bölümünde özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Protection of the ecological balance which is the whole of the necessary conditions for the mankind and other living things to continue their living and developments and to protect natural resources such as water, soil and air from deterioration and pollution, is of great importance. During the recent years, rapid industrialization and population growth has been causing pollution of the natural resources such as water, soil and air to reach enourmous dimensions and“ has also been harrassing our future. The most important pollution has been observed in water resources. The water resources of our world are not as abundant as they were before, in the future years, with the growing population the present capacity of water resources will not be enough to satisfy the demands. Moreover, the pollution of the present resources will endanger the present problem vitally. For this reason, the treatment of the polluted water and the water treatment plants have become one of the most important concerns of the present time. The treatment plants are expensive. The operation and the cost of operation of these plants are directly in relation with the design criteria and the selected processes. In this study, Alanya Domestic Wastewater treatment plants and Çerkezköy Industrial Wastewater Treatment Plants have been analized, and from the project stage upto the their operation, all development stages and the problems arising in each stage have been analized in detail and making a generalization, the factors which have to be taken into consideration from the primary project stage upto ”the final operational stage and the precautions to be taken have been