İslam düşüncesinde Tanrı'nın kanıtlanması sorunu ve estetik tecrübe delili
The problem of proving God in Islamic thought and evidence of aesthetic experience
- Tez No: 784731
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA NECİP YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İlk Çağ felsefesinden günümüze kadar canlılığını koruyan, Tanrı'nın varlığını kanıtlamak için ileri sürülen deliller, çeşitli akıl yürütmelerden oluşmaktadır. Delillendirmeler aynı zamanda kişinin inancını taklitten tahkike çıkaran derin bir tefekkürü barındıran eylemlerdir. Benzer yahut aynı versiyonlarına rastlanan delillendirmelerden“teleolojik delil”ve“dini tecrübe”nin birleşmesinden oluşan“estetik delil”görünenin ardındaki anlamın tezahürüdür. Çalışmanın önemli bir kısmını oluşturan“estetik delil”güzelliğin ve düzenin âlemdeki varlıkların ayrılmaz bir parçası olduğu fikrine dayanmaktadır. Estetik tecrübe delili hakkında gerek İslam düşünce geleneği ve gerekse Batı düşünce geleneğindeki temel bakış açılarına değinilmiş, Gazzâlî ve İbn Rüşd'ün estetik tecrübe delili hakkındaki fikirleri analiz edilmiştir.“İslam Düşüncesinde Tanrı'nın Kanıtlanması Sorunu ve Estetik Tecrübe Delili”adlı tezimizde, Tanrı'nın kanıtlanmasının delillerinden biri olan“estetik tecrübe”kavramının incelenmesi İslam düşüncesindeki yerinin ortaya konulması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The evidence put forward to prove the existence of God, who has survived from the ancient philosophy to the present day, consists of various reasonings. Evidence are also actions that involve a deep contemplation that will inspect one's belief from imitation. The“aesthetic evidence”, which consists of the combination of“teleological evidence”and“religious experience”from proofs found in similar or identical versions, is the manifestation of the meaning behind the apparent. The“aesthetic proof”, which constitutes an important part of the study, is based on the idea that beauty and order are inseparable parts of beings in the world. The main points of view in both the tradition of Islamic thought and the tradition of Western thought about the evidence of aesthetic experience have been mentioned, and the ideas of Ghazali and Averroes about the evidence of aesthetic experience have been analyzed. In our thesis named“Proof of God in Islamic Thought and Evidence of Aesthetic Experience”, it is envisaged to examine the concept of“aesthetic experience”, which is one of the proofs of proving God, and to reveal its place in Islamic thought.