Ardışık kesirli reaktörler için maliyet analizi ve indeks geliştirilmesi
Cost analysis and ındex development for sequencıng batch reactors
  1. Tez No: 104021
  2. Yazar: GAMZE ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMALİ KINACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ARDIŞIK KESİKLİ REAKTÖRLER İÇİN MALİYET ANALİZİ VE İNDEKS GELİŞTİRİLMESİ ÖZET Bu çalışmanın amacı, dünyaya paralel olarak Türkiye'de de son yıllarda gittikçe artan hızda uygulama alanı bulmaya başlayan ve klasik aktif çamur sistemlerine alternatif olarak gösterilen ardışık kesikli reaktör (AKR) sistemlerinin tanıtılması, Türkiye'deki baza tam ölçekli AKR sistemleri üzerinde maliyet analizi yapılarak toplam içinde çeşitli maliyet bileşenlerinin ağırlıklarının belirlenmesi, yıllara, atiksu debisine ve kirlilik yüküne bağlı olarak ilk yatırım, işletme ve toplam maliyetin değişiminin tespit edilmesi, debi - maliyet ve kirlilik yükü - maliyet değişkenleri arasında matematiksel bir ilişki kurulması ve AKR sistemleri için maliyet indeksi geliştirilmesidir. Yukarıdaki amaç doğrultusunda Türkiye'deki 4 adet endüstriyel atiksu arıtma tesisinin ( 140, 200, 500 ve 600 m3/gün) keşifleri çıkarılarak ilk yatırım, işletme - bakım ve toplam yatırım, yani proje maliyetleri tespit edilmiştir. Toplam proje maliyetleri, son üç yıl için hesaplanmış olup hesaplarda Türkiye'deki serbest piyasa birim fiyatları kullanılmıştır. İlk yatırım maliyetleri inşaat, borulama, elektrik, ekipman, nakliye ve montaj işçilik başlıkları altında gruplandınlmış olup, hesaplanan toplam işletme - bakım maliyetlerine 15 yıllık faydalı ömür için kimyasal madde tüketimi, enerji tüketimi, personel ve bakım-onanm bedelleri dahil edilmiştir. Maliyet analizlerinde çamur susuzlaştırma sistemi ile tesis genel yatırım maliyetleri ayrı olarak değerlendirilmiş olup bunlarla ilgili grafikler çizilmiştir. Toplam proje maliyetleri hesaplanırken atıksuyun tesise getirilmesi, arıtılmış suyun uzaklaştırılması, temiz su ve enerjinin tesise getirilmesi, müteahhitlik kan, vergiler, sigorta, harçlar ve arazi bedeli fiyata dahil edilmemiştir. AKR sistemlerine özgü maliyet indeksi geliştirme çalışmalarında 500 mVgün kapasiteli tesis baz alınarak maliyet analizleri yapılmıştır. İncelenen tesislerin imalat yıllan esas alınarak yapılan analizler sonucu 1998-1999 ve 1999-2000 yıllan arasındaki ağırlıklı fiyat artış yüzdeleri belirlenmiş, buna göre 1998 yılı maliyet indeksi 100 kabul edilerek 1999 yılı için maliyet indeksi 152,75 ve 2000 yılı için maliyet indeksi ise 233,74 olarak bulunmuştur. Aynı yıllara ait DPT Deflatör Katsayıları, TEFE ve TÜFE ile karşılaştırma yapıldığında AKR sistemindeki fiyat artışlanmn farklı olduğu görülmüştür. Her maliyet bileşeni için aynca maliyet indeksleri belirlenerek her bileşen için izafi maliyet değişimleri belirlenmiştir. İnceleme yapılan 1998, 1999 ve 2000 yıllan dikkate alındığında en büyük fiyat artışının nakliye (indeksler sırasıyla 269,72 ve 349,15) kaleminde olduğu görülmüştür. Buna karşılık fiyat artışlannın borulama ve ekipman kalemlerinde çok daha düşük olduğu görülmüştür. Borulama ve ekipmanındaha düşük olmasının, piyasadaki rekabetin ve yerli imalat oranının her geçen gün daha fazla artmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Maliyet analizi esnasında küçük debili AKR sistemlerinde betonarme yerine çelik konstrûksiyon kullanılmasının maliyeti düşürücü bir etken olduğu belirlenmiştir. Bir sınır değer olarak 500 mVgün ve daha düşük kapasiteli AKR sistemleri için planlama safhasında kullanılacak malzemeye karar verilirken tank malzemesi olarak çelik konstrûksiyon ve betonarme alternatifleri karşılaştırılmalıdır. 4 tesise ait maliyet analizleri kullanılarak“debi - maliyet”ve“kirlilik yükü - maliyet”arasında matematik bağıntı kurulmuştur. EPA (1998) de ABD için verilen bağıntıların üstel fonksiyon şeklinde obuasına karşılık bu çalışmada Türkiye için geliştirilen bağıntıların lineer karakterli olduğu görülmüştür. Bu farklılığın Türkiye için geliştirilen bağıntıların sınırlı sayıda veriden üretilmesinden ve Türkiye özgü ekonomik koşullardan kaynaklandığı, düşünülmektedir. Türkiye'deki uygulama sayısı arttıkça ve uygulayıcı firmalar üe araştırmacılar arasında daha düzenli ve sistematik bilgi akışı daha iyi sağlandıkça bu bağıntıların değişebilmesi mümkündür. Literatürdeki maliyet bağıntılarının, evsel atıksular baz alınarak, sadece“debi - maliyet”arasında geliştirildiği görülmektedir. Bu çalışma kapsamında yapılan incelemede 200 mVgün debilik tesis maliyetinin 140 m3/gün debilik tesisten daha düşük olduğu görülmüştür. Bu sonucun küçük debili tesisin kirlilik yükünün diğerine göre daha fazla olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu sebeple özellikle endüstriyel atıksu arıtma tesisleri için yapılan maliyet analizlerinde debinin yanında kirlilik yükünün de dikkate alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
COST ANALYSIS AND INDEX DEVELOPMENT FOR SEQUENCING BATCH REACTORS STJMMARY The objectives of this research are firstly to introduce sequencing batch reactor (SBR) systems which has developing application area in Türkiye as parallel to the world and is showed as alternative for the classical activated sludge systems, secondly to determine the weight of various cost components in the total cost by doing the cost analysis of full-scale SBR systems in Türkiye. Moreover, the other aims are to find out the change of first investment, operation & maintenance and total cost according to the years, flow rate of wastewater and organic load. Finally, to make mathematical relation between“flow rate and cost”and“organic load and cost”and to improve cost index for SBR systems. in accordance with the objectives shown above, first investment, operational & maintenance and total investment costs of four industrial wastewater treatment plants in Türkiye, having design capacities of 140, 200, 500 and 600 mVday, were evaluated. in this study, the total costs of project were calculated for the last three years and free market prices in Türkiye were used. The first investment costs were grouped as construction, piping, electrical works, equipment, transportation, and installation. Chemical & energy consumption, staff and maintenance cost for the 15 years usefül life were included in the tctal operational & maintenance cost. in the cost analysis, the sludge dewatering systems and the general investment costs of plants were separately evaluated and also graphics were dravvn related to this items. While calculating the total cost of project, the bringing of wastewater to the treatment plant, the discharge of the treated wastewater, supplying energy and clean water to the plant, contractor profit, taxes, insurance, expenses and the land price of plant were not included in the price. in this research, to find cost index of the SBR systems, cost analysis were made according to the treatment plant which has 500 m /day capacity. As a result of the analysis, which are based on the dates of the establishment of these treatment plants, the rates of price increase are defined betvveen the years 1998-1999 and 1999-2000. Thus by accepting cost index as 100 for 1998, cost index for 1999 were found as 152,75 and 233,74 for 2000. At the same years when comparing the coefficients of the State Planning Organisation (DPT), it was seen that price increase in SBR systems are different. For every component of cost, cost index and also the changes of relative cost were determined. By taking into consideration the researches for the years 1998,1999 and2000, it was seen that the highest increased price is in the transportation (indexes are 269,72 and 349,15). On the other hand, it was observed that the price increase in piping and instrumentation was much lower. The reason of this lower price increase in piping and instrumentation is thought to be increase in competition in the market and the rate of native production. in cost analysis, the using of steel construction costs lower price than the using of reinforced concrete SBR systems. When deciding the materials of the treatment plant for the SBR systems, as a limit value 500 m3/day ör lower, the steel construction and reinforced concrete alternatives should be compared for the tank material. By using cost analysis for the four treatment plants, mathematical relation was made between“flow rate and cost”and“organic load and cost”. Although the relations which are given for îhe USA in EPA (1998) are exponential functions, in this research the relations which were improved for Türkiye have linear characteristics. This difference is thought to be due to the limited data in Türkiye, which were used to develop these correlations, and peculiar economical standards of Türkiye. As the applications increase in Türkiye and the knowledge connection could be betler between establishments and the researchers, the changing of these correlations could be possible. in the literatüre, it is seen that cost correlations are developed between“flow rate and cost”based on the domestic wastewater. in this study, it was seen that the cost of the treatment plant with 200 m3/day was lower than the cost of plant with 140 m3/day. Therefore, it is thought that the wastewater treatment plant having low capacity has organic load more than the other öne. For this reason, for the cost analysis of the industrial wastewater treatment plants, organic load should also be taken into consideration beside flow rate.