2-N,N-dimetilaminometil-3,4-dimetilfenolün sübstitüe stirenler diels-aider reaksiyonu ile sübstitüe kromanların sentezi
  1. Tez No: 78475
  2. Yazar: BÜLENT BÜYÜKKIDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, 2-N,N-dimetilaminometil-3,4-dimetilfenolün (108), stiren ile ters- elektron gereksinimli Diels-Alder reaksiyonu gerçekleştirilmiştir. Reaksiyon sonunda beklenen 2-fenil-6,7-dimetilkromanın (110) oluştuğu ve spektroskopik verilerin kaynak bulgularıyla uyum içinde olduğu anlaşılmıştır (Brugidou and Christol, 1963; Yalçınkaya and Bilgiç, 1995). 2-N,N-Dimetilaminometil-3,4-dimetil-2-fenolün (108), 2-,3-,4-metilstiren, 2-,3-,4- klorostiren ve 4-bromostiren ile reaksiyonundan, karşı gelen 2-sübstitüe-6,7-dimetil kromanlar sentezlenmiştir. Klor sübstitüentli 2-fenil-6,7-dimetilkromanların (115, 1 16 ve 117) verimleri düşük, metil sübstitüentli 2-fenil-6,7-dimetilkromanların (112, 113 ve 114) verimleri yüksek, 2- (4-bromostiren)- 6,7-dimetilkromanın (118) verimi ise, 4-metil ve 4-klor türevlerinin arasında olduğu bulunmuştur. Mannich bazının (108) stirenler ile reaksiyonlarında, dimer ürününe (110) rastlanmamıştır. Sentezlenen 2-sübstitüe-6,7-dimetilkromanların yapıları elementel analiz, ir, uv, İH- nmr ve 13C-nmr spektrumları ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, the reverse-electron demanded Diels-Alder reaction of 2-N,N- dimethylaminomethyl-3,4-dimethylphenol (108) with styrene was realized. At the end of the reaction, it was understood that the expected 2-phenyl-6,7-dimethylchromane (110) was formed and spectroscopic data were consistent with the literature data (Brugidou and Christol, 1963; Yalçınkaya and Bilgiç, 1995). From the reaction of 2-N,N-dimethylaminomethyl-3,4-dimethyIphenol (108) with 2-,3-,4-methylstyrene, 2-,3-,4-chlorostyrene and 4-bromostyrene, the corresponding 2- substituted-6,7-dimethylchromane derivatives were synthesised. It was found that the yields in chloro substituted 2-phenyl-6,7-dimethyl- chromanes (115,116 and 117) were low, in methyl substituted 2-phenyl-6,7-dimethyl- chromanes (1 12,1 13 and 1 14) yields were higher than that of chloro (1 15,1 16 and 1 17), in 2-(4'-bromo)- 6,7-dimethylchromane (118) case the yield was in between 4-methyl and 4-chloro derivative cases. In the reaction of Mannich base (108) with styrenes, the dimer product (111) was not encountered. The structures of the 2-substituted-6,7-dimethylchromanes were clarified with elemental analysis, ır, uv, 'H-nmr and 13C-nmr spectrums.