Örgütsel iletişim ve örgüt sağlığının örgütsel güven üzerindeki etkisi: Zincir hastaneler örneği
The effect of organizational communication and organizational health on organizational trust: The case of chain hospitals
- Tez No: 784748
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PERİHAN EREN BANA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Health Care Management, Healthcare Management
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 130
Özet
Örgütsel güvenin düşük olduğu kurumlarda iş süreçlerinde aksamalar ve kopuklukların olacağı ve iletişimde eksikliklerin görüleceği bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı; sağlık kuruluşunda görev yapmakta olan çalışanların örgütsel iletişim ile örgüt sağlığı algısının ve örgütsel güvene ilişkin tutumunun değerlendirilmesidir. Araştırma, İstanbul ilinde özel bir üniversite hastanesinin dört yerleşkesinde görev alan toplam 285 katılımcıdan alınan anket formları ile gerçekleştirilmiştir. Anket formundan elde edilen veri, IBM SPSS 25.0 ve SPSS AMOS 25.0 paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmaya katılan sağlık çalışanları, ağırlıklı olarak kadın(%73,3), 18-25 yaş aralığında (%37,9), önlisans ve lisans öğrenim düzeyine sahiptir (%57,9). Çalışmaya katılan çalışanların mesleki deneyimi (%38,6) ve kurumda çalışma süresi (%44,2) ağırlıklı olarak 1-5 yıl arasındadır ve çalışanlar ağırlıklı olarak diş biriminde çalışmaktadır (%41,4). Örgütsel İletişim Ölçeği için oluşan boyutlar sırasıyla örgütsel iletişim, üstlerle iletişim ve iletişim engelleri, şeklindedir. Ölçeğin toplam güvenilirlik değeri %81; varyansı ise %55,2'dir. Örgütsel Güven Ölçeği için yöneticiye güven, çalışma arkadaşlarına güven, ve örgüte güven boyutları oluşmuştur. Ölçeğin toplam güvenilirlik değeri %98 olup, varyansı ise %72,3'tür. Örgüt Sağlığı Ölçeği ise örgütsel bütünlük, kaynak desteği ve moral boyutlarından oluşmuştur. Ölçeğin toplam güvenilirlik değeri %92, varyansı ise %67,3'tür. Örgütsel İletişim İklimi Ölçeği tek boyutludur. Güvenilirlik değeri %91, varyansı ise %56,7'tür. Araştırma değişkenleri için yapılan gruplar arası karşılaştırmalarda cinsiyet, meslek, çalışılan birim, eğitim durumu ve aylık ortalama gelir değişkenlerinde farklılaşmalar görülmüştür. Örgütsel iletişim ve örgüt sağlığının örgütsel güven üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Yapısal eşitlik modeliyle yapılan analiz sonucunda örgütsel iletişimin örgütsel güven üzerindeki etkisi 0,76 bulunmuştur. Örgüt sağlığının örgütsel güven üzerindeki doğrudan etkisi 0,93; örgütsel iletişim ile örgütsel güven arasında örgütsel iletişim ikliminin aracılık rolü 0,62'dir. Örgüt sağlığı ile örgütsel güven arasında, örgütsel iletişimin aracılık rolü 0,60, aynı değişkenler arasında örgütsel iletişim ikliminin aracılık rolü ise 0,24'tür. Bu araştırmadan ulaşılan sonuçlar, örgütsel iletişimin ve örgüt sağlığının çalışanda örgütsel güven duygusunu arttırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that there will be disruptions and disconnections in business processes and deficiencies in communication in institutions where organizational trust is low. The aim of this study is to evaluate the organizational communication and organizational health perception of the employees working in the health institution and their attitude towards organizational trust. The research was carried out with questionnaire forms taken from a total of 285 participants working in four campuses of a private university hospital in Istanbul. The data obtained from the questionnaire form were analyzed using IBM SPSS 25.0 and SPSS AMOS 25.0 package programs. Healthcare workers participating in the study are predominantly female (73.3%), 18-25 years old (37.9%), and have associate degree and undergraduate education (57.9%). The professional experience (38.6%) and working time in the institution (44.2%) of the employees participating in the study are mainly between 1-5 years and the employees mainly work in the dental unit (41.4%). The dimensions for the Organizational Communication Scale are organizational communication, communication with superiors and communication barriers, respectively. The total reliability value of the scale was 81%; the variance is 55.2%. For the Organizational Trust Scale, the dimensions of trust in the manager, trust in colleagues, and trust in the organization were formed. The total reliability of the scale is 98% and its variance is 72.3%. The Organizational Health Scale consists of organizational integrity, resource support and morale dimensions. The total reliability of the scale is 92% and its variance is 67.3%. The Organizational Communication Climate Scale is one-dimensional. The reliability value is 91% and the variance is 56.7%. In the comparisons between the groups made for the research variables, there were differences in the variables of gender, occupation, unit of work, education level and monthly average income. It has been determined that organizational communication and organizational health have a positive and significant effect on organizational trust. As a result of the analysis made with the structural equation model, the effect of organizational communication on organizational trust was found to be 0.76. The direct effect of organizational health on organizational trust is 0.93; The mediating role of organizational communication climate between organizational communication and organizational trust is 0.62. The mediating role of organizational communication between organizational health and organizational trust is 0.60, and the mediating role of organizational communication climate between the same variables is 0.24. The results obtained from this research show that organizational communication and organizational health increase the sense of organizational trust in employees.