Yaratıcı ev ortamının ve yaratıcı düşünmeyi öğrenme motivasyonlarının çocukların yaratıcılıklarına etkisi
The effect of creative home environment and creative thinking motivations on children's creativity potantial
- Tez No: 784751
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH DERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı okul öncesi dönem çocuklarının, yaratıcı ev ortamının ve yaratıcı düşünmeyi öğrenme motivasyonlarının çocukların yaratıcılık potansiyellerine etkisini incelemektir. Bu kapsamda çocukların yaratıcı ev ortamları, yaratıcı düşünmeyi öğrenme motivasyonları ve çocukların yaratıcılık potansiyelleri incelenmiş ve birbiriyle ilişkileri ele alınmıştır. Bu araştırmanın modeli nicel araştırma yöntemlerinden korelasyon araştırma olarak belirlenmiştir. Kartopu örneklem yöntemine göre belirlenen araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul'da bağımsız anaokullarında görev yapan 12 öğretmen, öğretmenlerin sınıflarında eğitime devam eden 103 çocuk ve bu çocukların anne babaları oluşturmuştur. Araştırmada veri toplamak için Yaratıcı Düşünmeyi Öğrenme Motivasyonu Ölçeği, Yaratıcı Ev Ortamı Ölçeği ve Yaratıcılık Potansiyelinin Ölçülmesi Testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, çocukların yaratıcılık potansiyeli puanları ile yaratıcı ev ortamı puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır. Çocukların yaratıcı düşünmeyi öğrenme motivasyonlarının yaratıcılık potansiyellerine etkisine bakıldığında Grafik Iraksak Düşünme, Grafik Yakınsak Düşünme ve Sözel Yakınsak Düşünme arasında anlamlı bir fark bulunurken Sözel Iraksak Düşünme alanında fark bulunamamıştır. Çocukların yaratıcı ev ortamı ile yaratıcı düşünmeyi öğrenme motivasyonları arasında ilişki bulunmuştur. Çocukların cinsiyetleri ile grafik ve sözel ıraksak düşünme ile sözel yakınsak düşünme stili arasında anlamlı bir fark bulunamazken grafik yakınsak düşünme stili ile cinsiyet arasında anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of preschool children, their creative home environment and their motivation to learn to think creatively on their creativity potential. In this context, children's creative home environments, their motivation to learn to think creatively, and children's creativity potentials were examined and their relations with each other were discussed. The model of this research was determined as correlation research, one of the quantitative research methods. The study group of the research, which was determined according to the snowball sampling method, consisted of 12 teachers working in independent kindergartens in Istanbul, 103 children continuing their education in teachers' classrooms, and their parents.In order to collect data in the research, Creative Home Environment Scale, Creative Home Environment Scale and Evaluation of Potential Creativity. According to the results of the research, there is a statistically significant relationship between children's creativity potential scores and creative home environment scores. Considering the effect of children's motivation to learn to think creatively on their creativity potential, there was a significant difference between Graphical Divergent Thinking, Graphical Convergent Thinking and Verbal Convergent Thinking, but no difference was found in Verbal Divergent Thinking. A relationship was found between the creative home environment of children and their motivation to learn to think creatively. While no significant difference was found between the genders of the children and between graphic and verbal divergent thinking and verbal convergent thinking style, a significant difference was found between graphic convergent thinking style and gender.