Bazı heteroaromatik maddelerin antikorozif etkilerinin teorik incelenmesi
Theoretical investigations of anticorrosive behaviours of some heteroaromatic compounds
  1. Tez No: 78476
  2. Yazar: BAHTİYAR MIHCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÖĞRETİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada demirin H2S ve HC1 içeren çözeltilerdeki korozyonu için inhibitör özelliği gösterdiği bilinen piridin türevlerinin Hückel Moleküler Orbital Teorisi yerine AMI, PM3, MINDO/3 ve MNDO gibi daha geliştirilmiş yan ampirik yöntemler kullanılarak gaz fazında heteroatom üzerindeki yük (Zn), işgal edilmiş en yüksek moleküler orbital enerjisi (Ehomo), en düşük işgal edilmemiş moleküler orbital enerjisi (Elumo),bu enerjiler arasındaki fark (Elumo-Ehomo) ve iyonlaşma potansiyelleri ile deneysel olarak bulunan inhibisyon yüzdeleri arasında olan korelasyonlar, ayrıca asitlik sabitleri (pKg) ile heteroatom üzerindeki yük ve proton afiniteleri (PA) arasında olan korelasyonlar araştırılmıştır. Bu yöntemlerle bulunan korelasyonların daha önce Hückel yöntemi ile bulunan korelasyonlardan daha başarılı olduğu gözlenmiştir. Tüm metod ve grafikler için elde edilen korelasyonlar korozyon önleyici ana moleküle uygun substituent yerleştirilmesi ile daha elverişli korozyon önleyicilerin elde edilebileceğini açıkça göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work some computational studies on pyridine derivatives, which behave as corrosion inhibitors were carried out in gas phase using semiempirical methods such as AM1.PM3, MINDO/3 and MNDO. Possible correlations between the experimentaly obtained corrosion inhibition degree and corrosion rates using iron metal in H2S and HCl solutions and acidity constants, pKa, with calculated charges on nitrogen atom (Zn), ionisation potentials, proton affinities (PA), highest occupied molecular orbital energies (Ehomo), me differences betwen highest occupied molecular orbital energies (Elumo - Ehomo ) and lowest unoccupied molecular orbital energies (ELumo)- The obtained correlations in corrosion were found to be better than the previously obtained ones which were done by using Huckel Molecular Orbital Theory and they indicated that the substituon of methyl grups into the main molecule increases the inhibition efficiency of pyridine derivatives.