Çocuklarda akut infeksiyon sırasında demir eksikliği anemisinin değerlendirilmesi
Evaluation of iron deficiency anemiaduring acute infection in children
  1. Tez No: 784779
  2. Yazar: YUNUS NAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BOZAYKUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Demir eksikliği anemisi dünyada yaygın, tedavi edilebilir ve çoğunlukla nütrüsyonel sağlık problemidir. Çocuklarda süt çocukluğu dönemi en sık görüldüğü yaş grubudur. İnfeksiyon ve inflamasyon varlığında demir metabolizmasında büyük değişiklikler olmaktadır. Bu nedenle İnfeksiyon ve inflamasyon gibi durumların eşlik ettiği hastalarda demir eksikliğini değerlendirmek zordur. Akut infeksiyonların hematolojik paremetreler üzerine olan etkilerini araştıran yayınlar az sayıdadır. Bu çalışmada infeksiyon sırasında demir eksikliği anemisini belirlemeyi amaçladık. Bu çalışmaya Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları poliklliniğine Eylül 2005-Ekim 2005 tarihleri arasında ateş şikayeti ile başvuran 151 hasta alındı. Vakalarda kronik hastalığı olanlar, daha önce anemi nedeni ile tetkik ve tedavi edilenler ve anemi nedeni demir eksikliği dışında nedeni olanlar çalışma dışı bırakıldı. Tüm vakalarda infeksiyon sırasında ve infeksiyon düzeldikten en erken dört hafta sonra Hemogram(Eritrosit sayısı, Hemoglobin, Hematokrit, MCV, MCH, MCHC, RDW , Trombosit sayısı, lokosit sayısı), Serum Demiri, Serum Total Demir Bağlama Kapasitesi Ferritin, C-Reaktif Protein,Transferrin satürasyonu ve Periferik Yayma çalışıldı. Vakaların yaşları 6 ay ile 13 yaş arasında ortalama 4.45±3.20 yıl bulundu. Çalışmadaki vakaların 87(% 57,6)'si erkek, 64(% 42.4) kız cinsiyete sahipti. İnfeksiyon odağı olarak sıklık sırasına göre sırası ile üst solunum yolu infeksiyonu(% 31.1), alt solunum yolu infeksiyonu(% 18.5), kriptik tonsillit(% 17.9), akut gastroenterit(% 16.6) ve idrar yolu infeksiyonu(% 15.9) saptandı. Demir eksikliği anemisi 56 (% 37.1) vakada saptandı. Vakalar yaş gruplarına göre ayrıldığında 6-24 ay arasında DEA % 59.6, 2 yaş üstünde % 27.7 sıklığında saptandı. Bu veriler diğer çalışmalarla benzer olarak süt çocukluğu döneminde DEA si daha sık görülmektedir. İnfeksiyon sırasında infeksiyon düzelmiş duruma göre hemoglobin, hematokrit, serum demiri, serum total demir bağlama kapasitesi, transferrin satürasyonu ve MCV değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı düşüş(p0,05). Eritrosit indekslerinden RDW değerleri (RDW≥15) infeksiyon sırasında DEA'sini belirlemede sensitivite, spesifite, pozitif prediktif ve negatif prediktif değerinin sırası ile % 81, 79, 70 ve 86 saptandı. Vakalar infeksiyon odaklarına göre gruplara ayrıldığında aralarında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı(p>0,05).
Özet (Çeviri)
Iron deficiency anemia is a common, treatable and mostly nutritional health problem in the world. Infancy is the most common age group in children. In the presence of infection and inflammation, major changes occur in iron metabolism. Therefore, it is difficult to evaluate iron deficiency in patients with conditions such as infection and inflammation. There are few publications investigating the effects of acute infections on hematological parameters. In this study, we aimed to determine iron deficiency anemia during infection. In this study, 151 patients who applied to Zeynep Kamil Women's and Pediatrics Training and Research Hospital, Pediatrics Polyclinic with fever complaint between September 2005 and October 2005 were included. Patients with chronic disease, those who were previously examined and treated for anemia, and those with a cause other than iron deficiency were excluded from the study. Complete blood count (Erythrocyte count, Hemoglobin, Hematocrit, MCV, MCH, MCHC, RDW , Platelet count, leukocyte count), Serum Iron, Serum Total Iron Binding Capacity Ferritin, C-Reactive Protein ,Transferrin saturation and Peripheral Smear were studied. The mean age of the cases was found to be between 6 months and 13 years, 4.45±3.20 years. Of the cases in the study, 87 (57.6%) were male and 64 (42.4%) were female. Upper respiratory tract infection (31.1%), lower respiratory tract infection (18.5%), cryptic tonsillitis (17.9%), acute gastroenteritis (16.6%) and urinary tract infection (15.9%) were determined as the focus of infection, respectively. Iron deficiency anemia was detected in 56 (37.1%) cases. When the cases were separated according to age groups, IDA was found to be 59.6% between 6-24 months and 27.7% over the age of 2 years. These data are similar to other studies, and IDA is more common in infancy. Statistically significant decrease in hemoglobin, hematocrit, serum iron, serum total iron binding capacity, transferrin saturation and MCV values (p0.05). Among the erythrocyte indices, RDW values (RDW≥15) were 81, 79, 70 and 86%, respectively, of sensitivity, specificity, positive predictive and negative predictive value in determining IDA during infection. When the cases were divided into groups according to their foci of infection, no statistically significant difference was found between them (p>0.05).