Basit ve kompleks febril konvülziyonlu hastalarda demir eksikliği anaemisi, ortalama trombosit hacmi ve HS -CRP düzeyleri açısından farklılıklar
Differences in levels of HS CRP ,iron deficiency anemia, and mean platelet volume, in patients with simple and complex febrile seizures
  1. Tez No: 352736
  2. Yazar: MERYEM OLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN DİLARA İÇAĞASIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Febril konvülziyonlar (FK) , çocukluk çağında en sık görülen nöbet tipidir. Altı ay-beş yaş arası çocuklarda, santral sinir sistemi enfeksiyonu ile ilişkili olmayan ve nöbeti açıklayacak başka bir neden bulunmayan, afebril konvülziyon öyküsü olmayan çocuklarda, ateş ile ilişkili olarak ortaya çıkan nöbetler olarak tanımlanır. (1) Febril konvülziyon ile demir eksikliği ilişkisini araştıran birçok araştırma yapılmıştır. Demirin beyinde birçok nörotransmitterin metabolizmasında görev alması yanında serum demir düşüklüğünün konvülziyon eşiğini düşürmesi nedeniyle konvülziyonun ortaya çıkmasını kolaylaştırdığı belirtilmiştir. (9-15) Son yıllarda yapılan bazı çalışmalarda komplike febril konvulziyonlu hastalarda basit febril konvulziyonlu hastalara oranla demir eksikliği anemisinin daha sık görüldüğü gösterilmiştir (16) Vücut için esansiyel ve vital bir element olan demir, demir içeren enzim sistemlerine sahip olan trombositler için de önemlidir. (17-19 ) Son zamanlarda demir eksikliğine ait bulguların, demirin yer aldığı enzim sistemlerinin disfonksiyonundan kaynaklandığı bilinmektedir. Bu nedenle demir içeren enzim sistemlerine sahip olan trombositlerin de demir eksikliğinden etkilenebileceği düşünülmektedir. (17,20) Trombositlerin, aneminin derecesi ile ilgili olarak, sayıca değişikliğe uğradığı bildirilse de fonksiyonel olarak ne derece etkilendiğine dair literatürde yeterli sayıda çalışma yoktur. Ortalama trombosit hacmi (OTH) trombositlerin aktivitesini, stimülasyonunu ve üretkenliğini gösteren bir parametredir. Akut vasküler olaylarda OTH önemini ortaya koyan birçok çalışma yapılmıştır. (21,22,23,24,25 )Yapılan bir çalışmada, komplike febril konvülziyonda ortalama trombosit hacminin bir inflamatuar marker olarak anlamlı olduğu ileri sürülmüştür. (16) Febril konvülziyonda meydana gelen inflamatuar olayları açıklamak için birçok çalışma yapılmıştır. Özellikle febril konvülziyonda interlökin-6 düzeyinde önemli artış olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. (26,27,28,29 ) High sensitive CRP inflamasyon esnasında sistemik mediatörlere yanıt olarak karaciğer ve makrofajlardan salınan bir akut faz proteinidir. Literatürde febril konvülziyonda CRP düzeylerinin anlamlı olup olmadığına yönelik bir çalışma bulunmamaktadır. Mayıs 2007-Ocak 2013 tarihleri arasında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Servisine, ateşli dönemde havale geçirme şikayeti ile başvuran hastalarda, BFK ve KFK?lu hastalar arasında Demir Eksikliği Anemisi (DEA) inflamatuar belirteçler olarak Ortalama Trombosit Hacmi ve Yüksek Sensitive C reaktif Protein düzeyleri açısından farklılıkları belirlemek amaçlı yaptığımız çalışmamızda, kliniğimize ateşli dönemde havale geçirme şikayeti ile başvuran hastalar, Basit Febril Konvülziyon (BFK) ve Komplike Febril Konvülziyon (KFK) olmak üzere iki gruba ayrıldı. 15 dakikadan uzun süreli nöbeti olanlar,nöbetinde fokal kompenenti olanlar,aynı enfeksiyon içinde nöbeti tekrar edenler KFK, nöbeti 15 dakikadan kısa süreli olanlar, nöbetinde fokal kompenenti olmayanlar ve aynı enfeksiyon sırasında konvülziyonu tekrarlamayanlar BFK grubu olarak tanımlandı. Demografik özelliklerine göre gruplar kıyaslandığında yaş ( p=0.187), cinsiyet ( p=0.490) , doğum haftası ( p=0.967) , doğum ağırlığı (P=0.728) ve anne-baba arasında akrabalık öyküsü (p=0.645) açısından her iki grup arasında anlamlı fark bulunamadı. Ailede febril konvülziyon veya epilepsi olmasına göre her iki grup arasındaki fark istatiksel olarak anlamlı bulundu.(p=0.001) KFK?lu hastalarda ailede FK öyküsü 2.36 kat, ailede epilepsi öyküsü 3.06 kat daha yaygın idi. DEA açısından BFK ve KFK lu hastalar karşılaştırıldığında Hb, (p=0.042) Hct (p=0.038) MCV (P=0.04) ve serum demir düzeyi (p=0.049) KFK?lu hastalarda BFK?lu hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı düşük, TDBK KFKlu hastalarda BFK hastalarına göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekti. Sİ ve ferritin düzeyleri KFK grubunda BFK grubuna kıyasla göreceli düşük RDW KFK grubundaki hastalarda BFK grubuna oranla göreceli yüksekti ,ancak istatistiksel olarak bu farklar anlamlı değildi. DEA görülme sıklığı KFK?lu hastalarda %33.1, BFKlu hastalarda %24.64 olarak bulundu. (Transferrin Satürasyon indexleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The relationship between iron deficiency anemia and febrile seizures (FSs) were examined in several studies before. The aim of our study is to find out the differences regarding iron deficiency anemia, demographic characteristics ,mean platelet volume (MPV) and High sensitive C reaktive protein (Hs-CRP), as inflammatory markers between simple and complex febrile seizure groups. In this study, we investigated there cordings of 323 children with a diagnosis of simple and complex febrile seizure, aged between 6 months and 6 years,followed between 2007 and 2013 retrospectively. Mean age and male/female ratio were similar in two groups. There was no significant difference regarding with age, gestational age ,gender, consanguinity, birth weight and of FS between two groups. We found significant difference statistically with respectto, family history of epilepsy between two groups. The mean levels of Hb, Htc, MCV were lower in children with CFS than SFS group, the differences were statistically significant (p< 0.005). A higher proportion of children with CFS (33.1%) had iron deficiency anemia comparedto SFS group (24.6%). Hs- CRP of CFS (47.01 +/-55.41 mg/1) were significantly higher than that of SFS group (25,23+/-29,20mg/l) (p 0.005). The results of this study suggests that iron deficiency anemia is more frequently seen among the patients with CFS than the patients with SFS. The higher levels of Hs-CRP as an inflammatory marker, supports the idea that CFS is a brain inflammatory disease and the consequence of this inflammatory mechanism is the development of the epilepsy. Further studies are necessary to highlight the relationship between ironmetabolism, inflammation and seizures.