Tiroid nodüllerinde ve malignitelerinde mirnaekspresyon düzeylerındeki değişimlerin tümörbiyolojisi ile korelasyonunun incelenmesi
Investigation of the correlation of changes in mirna expression levels with tumorbiology in thyroid nodules and malignities
- Tez No: 784794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFÜ BAYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Farklı tipteki tiroid kanserlerinde miRNA'ların potansiyel terapötik etkilerinin belirlenmesine yönelik çeşitli çalışmalar mevcuttur. Ancak Türk popülasyonuna ait değişimlerin incelendiği bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Ayrıca, miRNA'lar ile hedefledikleri genlerin ekspresyon seviyelerinde değişimlerin analiz edildiği çalışma sayısı sınırlıdır. Bu kapsamda mevcut çalışmada, malign, benign ve önemi belirsiz atipi tiroid hastalarında miRNA seviyelerindeki değişimlerin analiz edilmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Bu çalışmada Sakarya Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi birimine 2018 Haziran-2022 Ocak tarihleri arasında başvurmuş tiroid nodülü olan 18-75 yaş aralığında toplam 63 hasta çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubu çalışması için benign nodül olan hastalar kullanıldı. Hastaların rutin takipleri sırasında rutin hemogram ve biyokimya tüplerinden kan örnekleri alındı. Hastalardan alınan kan örnekleri 1500 g'de 10 dk boyunca santrifüj edilerek serumları elde edildi. Deneyler gerçekleştirilinceye kadar örnekler -80oC'de saklandı. Örnekler ilk önce RNA izolasyonuna alındı. Daha sonra RNA'dan cDNA analizi yapıldı. Son aşamada real time PCR yapılarak miRNA 146b ve miRNA 155 seviyelerine bakıldı. BULGULAR: Yapılan çalışmamızın sonucunda toplam 63 hastanın verileri incelendi ve bu hastalardan 37'sinin patolojisi benign, 26'sının patolojisi malign olarak raporlandı.
Özet (Çeviri)
Investigation of the correlation of changes in miRNA expression levels with tumor biology in thyroid nodules and malignities AIM: Various studies are available to determine the potential therapeutic effects of miRNAs in different types of thyroid cancers, including papillary thyroid carcinoma, follicular thyroid carcinoma, anaplastic thyroid cancer, and medullary thyroid carcinoma. However, no study examining the changes in the Turkish population has been found. In addition, the number of studies analyzing changes in the expression levels of genes they target with miRNAs is limited. In this context, the current study aimed to analyze the changes in miRNA levels in patients with malignant, benign, and atypia of uncertain significance. MATERIALS AND METHODS: In this study, a total of 63 patients between the ages of 18-75 with thyroid nodules who applied to the General Surgery unit of Sakarya University Training and Research Hospital between June 2018 and January 2022 were included in the study. Patients with benign nodules were used for the control group study. During the routine follow-up of the patients, blood samples were taken from routine hemogram and biochemistry tubes. The blood samples taken from the patients were centrifuged at 1500 g for 10 minutes and their serums were obtained. The samples were stored at -80oC until the experiments were performed. Samples were first taken for RNA isolation. Then cDNA analysis from RNA was performed. In the last step, real time PCR was performed and miRNA 146b and miRNA 155 levels were checked. RESULTS: As a result of our study, the data of a total of 63 patients were analyzed. The pathology of 37 of these patients was reported as benign, and the pathology of 26 of them was reported as malignant.