Investigation of the relationship between parentification, psychological symptoms and early maladaptive schemas by qualitative and quantitative methods
Ebeveynleşme, psikolojik belirtiler ve erken dönem uyumsuz şemalar arasındaki ilişkinin nitel ve nicel yöntemlerle incelenmesi
- Tez No: 784795
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH KESER, DR. ÖĞR. ÜYESİ YAĞMUR AR KARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Odaklı Klinik Çocuk ve Ergen Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın temel amacı diğeri yönelimlilik şeması, ebeveynleşme ve psikolojik belirtiler arasındaki ilişkiyi incelemektir ve Türkiye'de ebeveynleşmenin olası olumlu anlamlarını araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda araştırmada hem nitel hem nicel analizlerin olduğu karma bir yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel aşamasına toplam 232 Kişi ve nitel aşamasına ise 10 kişi katılmıştır. Analiz sonuçları ebeveynleşme, diğeri yönelimlilik ve psikolojik belirtiler arasında bir ilişki olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ancak diğeri yönelimlilik ve psikolojik belirtiler arasındaki ilişkiye ebeveynleşme aracılık etmemiştir. Nitel verileri analiz etmek için tematik analiz yöntemi kullanılmıştır. Bu analiz sonucuna göre, ebeveynleşme deneyimlerini sürdüren ve rasyonalize eden çeşitli bireysel, ailesel, kişilerarası ve kültürel faktörler olduğu ortaya koyulmuştur. Bu faktörlerden üç ana tema ortaya çıkmıştır. Bunlar narsistik doyum, algılanan yarar ve kültürel mekanizmalar olarak kavramsallaştırılmıştır. Araştırmanın nitel ve nicel sonuçları birbirini desteklemiş ve zenginleştirmiştir. Bu çalışmadan elde edilen bulgular, ebeveyn-çocuk ilişkisinin önemine ve Türkiye'de ebeveynleşmenin olası pozitif anlamlarına dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the relationship between the other-directedness schema domain, parentification, and psychological symptoms, and to research the possible positive meaning of parentification in Turkey. For this purpose, both qualitative and quantitative analysis methods were used in the present study. A total of 232 people participated in the quantitative phase of the research and 10 people participated in the qualitative phase. The results of the analysis presented that there is a relationship between parentification, other-directedness schema domain and psychological symptoms. However, parentification did not mediate the relationship between other-directedness and psychological symptoms. Thematic analysis method was used to analyze the qualitative data. The results of this analysis presented that there are several individual, familial, interpersonal and cultural factors that maintain and rationalize parentification experiences. These are conceptualized as (1) narcissistic gratification, (2) perceived gains, and (3) cultural mechanisms. The qualitative and quantitative results of the research supported and enriched each other. The findings of the present study drew attention to the importance of the parent-child relationship and the possible positive meanings of parentification in Turkey.