Dijital film-dizi platformlarına ait afişlerin tasarım-içerik ilişkisi
The design-content relationship in the posters of digital movie and series platforms
  1. Tez No: 784803
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ERENGEZGİN KAFKAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Aktif olarak gelişimini devam ettiren teknolojinin bir sonucu olan dijital platformlar, günlük hayatın her anında, istenilen her yerde ulaşılabilirliği sayesinde kullanıcılar tarafından tercih edilen bir sektör olmuştur. Bu yoğun ilgi platformların güncellediği ve geliştirdiği özellikleri ile birlikte artmaya devam etmektedir. Televizyon gibi büyük ekranların dışında sınırsız içeriklerin, cep telefonları, tablet bilgisayarlar benzeri daha küçük ekranlarda izlenebilmesi de dijital platformların daha aktif kullanılmasına neden olmaktadır. Kullanılan bu platformlara ait afişlerin içerikleri ile tasarımları arasındaki uyum ya da uyumsuzluğu bulmak amacıyla bu akademik çalışma hazırlanmış olup tez çalışmasında kullanılmak üzere iki anket uygulaması yapılmıştır. Bu anketlerden ilki Covid-19 salgını sırasında üye ve kullanıcı sayılarındaki artışı görmek, platformlardan hangilerinin daha sık kullanıldığını tespit etmek amacıyla uygulanmıştır. Ankete katılan 249 kişinin cevapları sonucunda en sık kullanılan dijital platformlar, Netflix, Exxen ve Puhutv olarak belirlenmiştir. İkinci anket ise belirlenen afişlerin içerik ile uyumuna ve tasarımların ilgi çekici olup olmadığını incelenmek amacıyla hazırlanmış olup 162 kişinin katılımı ile tamamlanmıştır. Hazırlanan bu nicel araştırmanın devamında ise seçilen platformlara ait yayınlanan afişlerin, tasarım-içerik ilişkisi incelenerek afişler ve anket sonuçlarının ışığında afiş tasarımlarının içerik ile bağlantılı olduğu fakat çoğu tasarımda içeriğin ve görsel niteliklerin arka planda tutularak izleyiciyi içeriği izlemeye yönlendirebilecek ögeler (popüler oyuncular, izleyicinin sevebileceği sahneler) öne çıkarılarak afişlerin hazırlandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital platforms, which are the result of technology that continues to develop actively, have become everywhere a sector preferred by users thanks to their accessibility at any moment of daily life. This intense interest continues to increase with the updated and improved features of the platforms. Apart from large screens such as television, the ability to watch unlimited content on smaller screens such as mobile phones, causes digital platforms to be used more actively. This academic study was prepared in order to find the harmony or disharmony between the content and design of the posters of these platforms used and two questionnaires were conducted to be used in the thesis study. Two surveys were conducted to be used in the thesis study. The first of these surveys was conducted to see the increase in the number of members and users during the Covid-19 outbreak and to determine which platforms are used more frequently. As a result of the answers of 249 people participating in the survey, the most frequently used digital platforms were determined as Netflix, Exxen and Puhutv. The second questionnaire was prepared to examine the compatibility of the determined posters with the content and whether the designs are interesting or not, and was completed with the participation of 162 people. In the continuation of this quantitative research, the design-content relationship of the posters published by the selected platforms was examined and in the light of the posters and survey results, it was concluded that the poster designs are related to the content, but in most designs, the content is kept in the background and the posters are prepared using elements that can direct the audience to watch the content (like popular actors, scenes that the audience may like etc.).