Netflix belgesel afişlerinin grafik tasarım açısından incelenmesi
A graphic design analysis of netflix documentary posters
- Tez No: 965358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEGÜM AYLİN ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Günümüzde OTT (Over-the-top) olarak bilinen Netflix, Disney + ve Amazon Prime gibi dijital platformlar OTT'nin en yaygın kullanılan örneklerindendir. Yeni nesil kullanıcıların artık sinemaya gitmek yerine ya da geleneksel televizyon kanallarından dizi veya film izlemek yerine bu platformlara belirli bir ücret karşılığında üye oldukları ve ciddi anlamda da kullanıcılara sahip oldukları bilinmektedir. Özellikle Netflix platformu bağlamında baktığımızda dünyadaki kullanıcı sayısı Netflix'in 2024 yıl sonu resmi yayınlamasına göre 301,6 milyon, Türkiye'deki kullanıcı sayısı ise güncel sonuçların henüz açıklanmaması nedeniyle 2023 tarihinde 3 milyonu aşkın abonesi olduğu bilinmektedir. Bu kadar tüketimin söz konusu olduğu bir dönemde, özellikle realite showlardan, yerli ve yabancı film, dizi, animasyon ve belgesel gibi farklı türlerde içerikler sunan Netflix, özellikle belgesel içeriklerine yönelik tüketimin her geçen gün artan popülaritesiyle birlikte, bu içeriklere ait üretilen afişlerin grafik tasarım açısından incelenmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda, Netflix platformundaki çevresel belgesellere ait afişler, Roland Barthes'ın üç düzeyli göstergebilimsel çözümleme modeli çerçevesinde analiz edilmiştir. Denotasyon, konotasyon ve mit düzeyindeki göstergeler, görsel iletişim tasarımı ilkeleriyle birlikte değerlendirilerek kültürel ve ideolojik anlam üretimi ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışma, Netflix platformunun belgesel türüne ilişkin görsel tanıtım materyalleri ile sınırlandırılmış olup, bu çalışmada örneklem, amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Bu kapsamda 18 sayıda afiş seçilmiştir. İncelenen afişler, üç farklı Netflix kullanıcısından doğrudan temin edilmiş olup; Netflix platformunda yayınlanan ve çevre, bilim, toplum, insan gibi temaları merkeze alan belgeseller arasından, görsel mit üretimi potansiyeli dikkate alınarak seçilmiştir. Seçim ölçütleri; Belgesellerin Netflix gibi uluslararası bir platformda yayınlanması ve geniş izleyici kitlesine ulaşması, görünür olması; belgesellerin farklı güncel temaları (çevre, doğa, bilim, toplum) işlemesi, afişlerin yalnızca tanıtım amacı taşımayıp aynı zamanda kültürel kodlar, mitler ve ideolojik anlatılar barındırıyor olmasıdır. Bu doğrultuda seçilen afişler, farklı görsel stratejilerle kültürel anlamlar ürettikleri ve Barthes'ın üç düzeyli göstergebilimsel çözümleme modeline uygun oldukları için analiz açısından anlamlı örnekler sunmaktadır. Örneklem genişliği sınırlı olsa da seçilen afişlerin tematik ve görsel çeşitlilik açısından tipolojik temsiliyeti yüksek olduğu düşünülmektedir. Bu açıdan bu çalışmada, platformda yer alan ve kişiselleştirme özelliği ile öne çıkan belgesel afişlerindeki tasarım öğeleri seçmece bir yöntem kullanılarak analizi yapılmıştır. Buna göre afişlerde gerçekleştirilen analiz, renk paletleri, tipografi, kompozisyon, görsel hiyerarşi, imge kullanımı ve genel estetik gibi grafik tasarım unsurları üzerinde ve Barthes'ın üç düzeyli göstergebilimsel çözümleme modeline odaklanarak çözümlenmiştir. Bu yönüyle çalışma, Netflix platformunda 2017-2023 tarihleri arasında Türkiye'de yayınlanan Our Universe (Evrenin Hikayesi), Our Planet II (Gezegenimiz II), 72 Dangerous Animals Latin America (72 Tehlikeli Hayvan Latin Amerika), Night On Earth (Dünyada Gece), Wild Babies (Yavru Hayvanların Gizli Yaşamı), How To Change Your Mind (Zihninizi Nasıl Değiştirirsiniz) adlı toplamda her birinden 3'er tane olmak üzere 18 sayıdaki afişlerin kullanıcı arayüzü deneyimi üzerindeki ilgisini de anlamaya katkı sunacağı düşünülmektedir. Nitekim çalışmada örnekleme dahil edilen belgesel afişlerinin kullanıcı etkileşimine ilişkin durumu incelenerek, bir disiplin olarak grafik tasarım alanının içerik temsili ve ara yüz etkileşimi açısından nasıl ve ne yönde işleve sahip olduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda belgesel afişlerinin grafik tasarım öğeleri ve ilkeleri kullanıcı deneyimi perspektifinden belgesel afişlerini analiz ederek görsel iletişim tasarımı, dijital platform estetiği ve belgesel sinema ilişkisine dair derinlemesine bir bakış fırsatı sunacaktır. Elde edilen bulgular doğrultusunda grafik tasarım alanında dijital medya ve arayüz çalışmaları alanında yapılacak gelecek çalışmalara rehberlik edecek kavramsal bir zemin ve bu alandaki araştırmalara yönelik yönlendirici öneriler sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, digital platforms such as Netflix, Disney+ and Amazon Prime, known as OTT (Over-the-top), are among the most widely used examples of OTT services. It is known that new generation users now prefer subscribing to these platforms for a certain fee instead of going to the cinema or watching series and movies through traditional television channels, and that these platforms have a significant number of subscribers. Specifically, in the context of Netflix, according to the official year-end report of 2024, the platform has 301.6 million users worldwide. While the current number of users in Turkey has not yet been officially announced, it exceeded 3 million as of 2023. In an era of such high consumption, Netflix, offering a wide range of content including reality shows, domestic and foreign films, series, animations, and documentaries, has seen a noticeable rise in the popularity of its documentary content. This trend has revealed the necessity of analyzing the posters produced for these documentaries from a graphic design perspective. In this context, posters of environmental documentaries on the Netflix platform were analyzed within the framework of Roland Barthes' three-level semiotic analysis model. The indicators at the levels of denotation, connotation, and myth were evaluated together with visual communication design principles to reveal cultural and ideological meaning production. This study is limited to visual promotional materials related to the documentary genre on the Netflix platform, and the sample was determined using purposive sampling. Accordingly, a total of 18 posters were selected. These posters were directly obtained from three different Netflix users and represent promotional materials of documentaries that focus on themes such as environment, science, society, and humanity. The selection criteria included the documentaries being broadcast on an international platform like Netflix, reaching a wide audience, dealing with various current themes (environment, nature, science, society), and the posters not only serving a promotional purpose but also embedding cultural codes, myths, and ideological narratives. The selected posters offer meaningful examples for analysis due to their use of different visual strategies to produce cultural meanings and their suitability for Barthes' three-level semiotic analysis model. Although the sample size is limited, it is considered to have high typological representativeness in terms of thematic and visual diversity. In this regard, the design elements in the posters, which stand out with their personalized features on the platform, were analyzed through a selective method. The analysis focused on graphic design elements such as color palettes, typography, composition, visual hierarchy, imagery, and overall aesthetics, along with Barthes' semiotic model.In this respect, the study is expected to contribute to understanding user interface experience through the examination of 18 posters—three from each of the following Netflix documentaries released in Turkey between 2017 and 2023: Our Universe, Our Planet II, 72 Dangerous Animals: Latin America, Night On Earth, Wild Babies, and How To Change Your Mind. Ultimately, by examining the user interaction aspect of these posters included in the sample, this study aims to reveal how and in what way the discipline of graphic design functions in terms of content representation and interface interaction. From this perspective, the analysis of documentary posters through the lens of graphic design elements and principles will offer a comprehensive insight into the relationship between visual communication design, digital platform aesthetics, and documentary cinema. Based on the findings, this study also aims to provide a conceptual foundation and guiding suggestions for future research in the field of digital media and interface studies within the discipline of graphic design.